Yeni nesil araç kiralama şirketlerinden biri. Normalden farkı araçları günlük kiralamanın dışında saatlik (hatta yarım saatlik de olabiliyor) olarak kiralayabiliyor olmanız. Türkiye'de otokoç firmayı temsil ediyor ve bu konseptte olan tek rakibi de yoyo. İki hafta önceki deneyimlerimi aktarayım sizlere:
Sistem yıllık veya aylık üyelik olarak başlıyor, belli bir miktar para karşılığında :) Sonrasında araçlara giriş için kullanacağınız kart size ulaştırılıyor, isterseniz akıllı cihazlara yüklenen uygulama ile de aracı açıp kullanabiliyorsunuz. İhtiyacınız olan aracın bulunduğu otoparkı tespit edip rezervasyonunuzu yapıyorsunuz. Bundan sonra aracın yanına gidip kartı ön camdaki alana tutarak ya da telefondaki uygulama vasıtası ile açabiliyorsunuz. Geri kalan tek şey torpidodan anahtarı alıp yola çıkmak (yalnız dikkat edin kartı iki defa okuttuysanız immobilizer aracı çalıştırmanıza izin vermiyor). 30 km'ye kadar yakıt vs. ücreti ödemiyorsunuz, sonrasında km başına 50 kuruş (bazılarında 75 kuruş) ödüyorsunuz. Yakıt için opete gidiyorsunuz taşıt tanıma sistemiyle depoyu fulleyip para vermeden gidiyorsunuz (çok hoş bir his yaa), eğer opet yoksa ve almak zorundaysanız cebinizden ödeyip fişini ibraz ettiğinizde geri ödüyorlarmış size. İşiniz uzadıysa vakit kaybetmeden akıllı telefon üzerinden rezervasyonunuzu uzatabiliyorsunuz ya da arayıp 1 lira hizmet bedeliyle birlikte aynı işlemi yapıyorsunuz. İşiniz bittiğinde aracı aldığınız yere bırakıp normal (öğrenci :/ ) hayatınıza devam ediyorsunuz.
Benim için şimdilik uygun geldi. Bu sayede İstanbul trafiğine ilk defa çıkma fırsatı buldum. Tabii o gün TT Arena'da maç olması sebebiyle sinir bozucu trafiğin kilitlenmesiyle de tanışmış oldum.
Düşünülmüş, üstüne kafa yorulmuş projelerden biridir.
İlk 30 kilometre için başka bir ücret alınmaması da çok güzeldir. Bence yoyo'nun önüne geçecektir.
internet sitesi yurtdışı sitesinden direk çevrilmiş olduğundan yarım yamalak google translate Türkçe'si olan sitedir. Fiyatları makuldur. Yoyo kadar farklı araçlar barındırmasa da zamanla gelişeceğini düşünüyorum.
Fiyatları yoyo'ya göre daha makul görünmektedir.
saatlik araç kiralama şirketidir.

aylık 10 tl veya yıllık 75 tl karşılığında üye olunan sistemde saati 13 tl’den başlayan ücretlerle araç kiralanabiliyor. sigorta gibi ilave maliyetleri kullanıcılarına yansıtmayan zipcar 30 km’ye kadar kullanımlarda ücretsiz yakıt imkanı sunuyor.
arabalarına komik isimler takan araç kiralama şirketi.

bmw 116d > daimon
mini cooper d5 > likya
nissan qashqai > pitho vb..
yıldız teknopark'ta da çalışmaya başlamış olan saatlik araç paylaşım sitesi.

--- basın bülteni ---
“Geleceğin işi olarak adlandırdığımız saatlik araç paylaşım sistemi Zipcar modern şehir hayatını geliştiren, topluluk bilincini ve ortak yaşam kültürünü pekiştiren bir model sunması açısından önem taşıyor. Ekonomik, esnek ve şehirli bir ulaşım çözümü sunmanın yanı sıra son derece modern, teknolojik ve çevreci bir deneyim yaşama fırsatı da veriyor. Bu anlamda günümüz üniversite gençliğinin yaşam felsefesine uygun ulaşım çözümü sunuyor. Bugün Yıldız Teknopark’ta başlattığımız yeni lokasyonumuz ile üniversite gençliğine sağladığımız hizmetten dolayı mutluluk duyuyoruz. Her geçen gün emin adımlarla büyümeye ve daha fazla kişiyle ulaşmaya devam eden Zipcar’ı üniversite gençliği ile buluşturmak üzere işbirliklerimize devam edeceğiz” dedi.

Saatlik araç paylaşım sistemi ile tüm dünyada şehir hayatına hız ve konfor katan Zipcar, şehiriçi ulaşımını kolaylaştıran küçük ve spor modellerle gençlerin beklentilerini karşılamaya devam ediyor. Aylık 10 TL veya yıllık 75 TL karşılığında üye olunan Zipcar’da saati 13 TL’den başlayan ücretlerle araç kiralanabiliyor. Sigorta gibi ilave maliyetleri kullanıcılarına yansıtmayan Zipcar 30 km’ye kadar kullanımlarda ücretsiz yakıt imkanı sunuyor.
--- basın bülteni ---


--- spoiler ---
Dünyanın lider araç paylaşım markası Zipcar, Türkiye’nin en büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinden Opet ile işbirliği yapıyor. Yapılan anlaşmayla bundan böyle seçilmiş Opet istasyonları Zipcar araç lokasyonu olarak kullanılacak. İşbirliğinin ilk hizmet noktası ise İstanbul Avrupa yakasındaki Opet Kuruçeşme benzin istasyonu oldu.
--- spoiler ---
istanbul levent'te park dedeman'ı da hizmet noktalarına ekleyen firma.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri