elbette norveç'tedir.

efendim bu kuzey ülkesinin insanları demişler ki, ülkede bir sürü fiyort var ve bazılarının derinliği 2 kilometreyi bulduğu için geleneksel tünel inşa edemiyoruz, e haliyle ulaşımı zorluyor. o zaman şunların altından sualtı tüneli geçirelim de rahat edelim. mühendisler de bu tünelleri dev şamandıralarla suyun 30 metre kadar altına asalım, suyun yüzeyinde yüzer konumda olsun demişler. gidiş geliş de iki şeritli bir sistem kurduk mu tamamdır.

işte böyle sevgili sözlükçüler. adamlar her şeyi bir tık ileri taşımaya bayılıyorlar. bugüne dek hiç böyle bir şey yapılmadığı için maliyet de yapım süresi de öngörülemiyor. ama şimdilik belirledikleri bazı tahmini sayılar var elbette. 2035'e kadar anca biter diyorlar ve 25 milyar dolar bütçe ayırmışlar.
Valla fikir güzel, umarım bir sorun çıkmadan üretirler de bizler de birgün yapmaya çalışırız.
Akla ilk getirdiği soru hayvan gibi dalga olursa bu tünel nasıl esneyecek olan tünel, tabi bizim aklımıza ilk bu geldiyse onlarında aklına büyük ihtimal ilk bu gelmiştir ve bir yolunu bulmuşlardır. Merakla bekliyoruz çözümlerini.
türkiye'de kolay kolay yapılamayacak olan tünel. marmaray'da bile tonla problem varken böyle bir şey ile uğraşabileceğimizi sanmıyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri