yolda telefonla haşır neşir olan yayaların kafasını kaldırmasına gerek olmadan trafik ışığının hangi renkte yandığını anlamasını sağlayan sistem. elbette almanya'da test aşamasındadır.

whatsapp, facebook, twitter, instagram, mail vs. derken yayaların sürekli kafaları önde eğik halde telefonlarıyla uğraşırken trafik lambalarını kaçırdıkları tespit edilmiş. mesaj yazarak yürüyen kişiler başını öne doğru eğdiği için trafik lambalarını göremiyor ve kazaya kurban gidebiliyor. son olarak geçtiğimiz haftalarda 15 yaşındaki bir çocuk mesajlaşırken tren kazasında hayatını kaybedince yetkililer acilen duruma el atmış.

görselde de görebileceğiniz gibi trafik ışıklarıyla koordineli olarak çalışan led lambalar yaya geçidine yerleştirilmiş. böylece yayalar kafalarını kaldırmadan göz ucuyla lambaları takip edebilmeye başlamış.
insanlar kafasını kaldırmıyorsa biz ışıkları indiririz mottosu ile çıkmış, yeni çağa belki de ayak uydurma yolunda atılmış mantıklı bir adım. ne yapalım abi artık bütün insanlık telefona gömülmüş durumda. bu durumu değiştiremiyorsak etraftaki koşulları değiştirmekte fayda var diye düşünüyorum.
kişi tüm dikkatini telefona verdiğinden yine farkedilmeyecek olan ikaz lambaları. o lambayı farkedecek olan kişi zaten arada kafasını kaldırıp etrafı bir kolaçan eder. beyhude uğraş.
bu tür davranışlara prim verecek düzenlemelerden kaçınılması gerektiği kanısındayım. bunun bir sonraki adımı ne olacak ?
İyice sokun telefonun içindeki yarı iletken dünyasının içine bizi olur mu dediğim proje.Sürüş keyfine önem veren mekanik seven sözlük üyelerininde böyle düşündüğünü düşünüyorum.Teknoloji herşeyi kolaylaştırınca ne farkımız kalcak multiplayer bir oyunda sizin tarafınızdan kontrol edilen bir karakterden.
Araba kullanırken mesajlaşan tiplere ne yapılacak diye sordurtan gelişme.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri