Ülkemizde fahiş fiyatın da fahişeliği boyutunda fiyatlara satılan parçalardan sıkıldığınızda ya da ülkemizde bulunmayan bir şey almak istediğinizde yapmak zorunda kalınan durumdur. Ben bugüne kadar toplamda 60-70 kere getirttim. İlk zamanlar acemiliğimizden canımızın yandığı durumlar oldu ama sonradan işin aslında çok da kolay yollarla yapılabileceğini deneyerek öğrendim.

1. İlk şart ülkeye yurt dışı posta servisleri ile sokulması yasak ürünleri kesinlikle sipariş vermeyin. Türkçe meali; sim kartlı cihazlar(telefon, tablet vs), kozmetik ve gıda (buradakilerin zaten işi yok). Bu kalemler özel ithalat belgeleri ile lojistik firmaları ile getirtiliyor.

2. Aldığınız ürünün kargo dahil toplam fiyatı gümrük kontrolündeki ilk parametredir. Güncel olarak şu an 75 euro üst sınır bulunmaktadır. Fiyat bu sınırı geçtiği anda gümrük mevzuatı işlemeye başlar.

a. PTT: Gönderici firmanın Türkiye'deki dağıtıcısına göre süreç çok kolay ya da can sıkıcı olabilir. Eğer dağıtımı PTT yapıyorsa gümrük işlerini hallederler, mal kapınıza kadar gelir ve siz ptt görevlisine çıkan vergi matrahını ödersiniz, üç beş de ptt nin kendi hizmet kalemi eklenir çok rahat bu iş çözülür.

b. Diğer Kargolar: Eğer diğer kargo firmaları ile geliyorsa sizden para yolmaya başlarlar. Ordino, vergi, vs vs diye bir sürü saçma salak ücret ödetirler. 2 kilo ve 1 litre hacim etmeyen siparişime Fedex-Türkiyedeki anlaşmalısı MNG kargo 2 günlük depo kirası için 180 lira gibi bir para almıştı düşünün. Bunun yanında bütün gümrük işlemlerini de ben bir muameleci tutarak hallettirmiştim, muameleciye 120 lira verdim. Sağolsun MNG kargo evraklarımı gümrüğe sevk ettiği için 80 lira felan da öncesinde para almıştı. Aynı işlemin PTT deki karşılığı 60 kuruş yani 0.6 TL. Ki muameleci felan işiniz yok PTT kendi gümrük hizmetine sahip.

3. Kargo dahil fiyat 75 euro'nun altındaysa iki şeye bakılır; ağırlık ve hacim. Bu durum PTT içindir. Aldığınız ürünün belli bir ağırlıktan ve hacimden fazla ise gümrüğe sevk edilebilir. Bunun sebebi de bu adam ne aldı bu kadar büyük, kontrol amaçlı gümrük memurlarınca paket açılıp kontrol edilip tekrar kapatılıp PTT KIM'e(Kargo İşleme Merkezi) sevkedilir. Zira sizin 10 kilo çeken paketinizi postacının dağıtması zor olacaktır. Bu süreç size aslında etki etmez sadece gönderi takibi yaptığınızda kargo hareketlerinde farklı durumlar görmenize sebep olur. Şöyle ki normalde PIM(Posta İşleme Merkezi) dağıtımı yapar, bu durumda PIM KIM'e sevk eder. Yani orada gümrüğe sevk edildi yazdığında panik yapmanıza gerek yoktur, kargonuz elinize bir kaç güne ulaşacaktır.

4. aliexpress gibi ucuz çin malı satan yerlerden alışveriş yapıyorsanız hepsi PTT ile gelir zaten. Burada da iki türlü postalama söz konusu. Biri kayıtlı posta biri kayıtsız. Kayıtlı posta kargo seçeneğinde zaten belli edilir, "Registered Air Mail" felan yazar. Registered kelimesinden anlarsınız. Kargolandıktan sonra da başında ve sonunda iki harf olan bir takip numarası varsa PTT gönderi takibinden postaları takip edebilirsiniz. RL2......4CN gibi bişeyler olacaktır. PTT size teslim edip imzanızı almak zorundadır. Onun dışında bir sürü rakam oldu mu, PTT için mektupdan farkı yoktur kapınıza bırakıp gider.

5. Gelelim işin maliyetli kısmına. Siz adam akıllı parça alacaksınız. Maliyeti doğal olarak 75 euro'yu fazlasıyla aşacaktır. Kargosu bile 20-30 dolar tuttuğu zamanlar olacaktır. Bu ürünü gümrüksüz halledebilirsiniz. Şimdi anlatacaklarımı ben yapmadım da bir arkadaşımın arkadaşı yapmış oradan duydum hani yanlış anlaşılma olmasın :)
Siz satın alacağınız firma ile önceden zaten irtibat halinde oluyorsunuz, ürünü göderirken feyk fatura hazırlamasını istiyorsunuz. Kargo dahil fiyatı da atıyorum 58,75 euro dolar gibi gerçekçi bir rakam ayarlıyorsunuz. Gerçek faturayı da kesinlikle pakete eklememesini tembih ediyorsunuz. Olacak senaryo şu şekilde oluyor, kargo yukarıda da bahsettiğim gibi en fazla kontrol amaçlı gümrüğe sevk edilir oradan kontrol edilip size tekrar gönderilir. Bunu yapan da hep arkadaşımın arkadaşıdır biz kesinlikle tasvip etmiyoruz tabi ki de.
bunlar da ilginizi çekebilir