Bayram tatili falan derken herkes Yunanistan'a gelmiş sanki. Türk plaka görmeden hiçbir şehri geçmedim daha şu bayram tatili başladığından beri. Yunanistan'da olanlar, gidecek olanlar ya da gitmeyi planlayanlar, bu başlığı görenler bu başlık altında toplaşsın da yardım, bilgiendirme vs. bir şey gerekiyorsa sözlükçüler olarak birbirimizin elinden tutalım.
Herkese iyi bayramlar!
sözlükte ilk kez forum tarzı fakat forum gibi olmayan ve sözlükçe faydalı olarak gördüğüm başlıktır. Herkese iyi bayramlar.

Yunanistandakiler takipleşiyor....
Keşke sözlük olarak bi yunanistan trip yapabilsek çok güzel olur dediğim başlık
yorumları okuduktan sonra acaba bir event grubu felan mı açsak diye aklımda deli sorular işte.
eğer bir event olacaksa direkt olarak pasaporta başvurup, bazı markaların da desteği alınma yolunda adımlar atılabilir.................
yunanistan'dayım şu an, burada yaşayan insanlar da söylüyorlar bu durumu. daha önce hiç bu kadar türk gelmemişti diyorlar. benim hoşuma gitti şahsen.
hep biz mi diyeceğiz, biraz da onlar desin. geçenlerde istinye park'a gittim. bizden çok arap vardı yahu. noluyoruz allah aşkına. biraz da bizler açılalım yurt dışına.
yolum bu sonbahar edirne'ye düşmüşken niyetlendiğim, ancak otoban, ekstra kasko, ehliyet tercümesi v.b. konularda gözümü korkutan durum.
Gidenlerin bu başlık altında deneyimlerini okumak istediğim başlıktır. Bir golf 3. kasa dizel araçla batı Trakya turu yapma düşüncesi olduğum için araştırmalarıma burayı da ekleyeceğim başlık olmuştur. Gidenlerin yolu açık, cezaları sıfır olur inşallah.
Tecrübelerimi aktarmam gereken durumdur.

1.Gidenlerin zamanlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Gurbetçi kardeşlerimizi tatil dönemine denk gelirse gümrükte patates olursunuz, ağustosta Almanya'nın bir bölgesinin tatiline denk geldik, gümrükten Türkiye'ye girişimiz 11 saat sürdü.

2.Tuvalet konusunda hazırlıklı olun, birincisi taharet musluğu zaten yok, ya pet şişe ya ıslak mendil en yakın dostunuz olacak. İkincisi yollarda benzin istasyonları felan saat 5-6 dan sonra kapanıyor, akşam ve gece yüzlerce km boyunca tuvalet bulamama ihtimaliniz çok yüksek, hatta ihtimali yok gibi bir durum.

3. Selanik'e kadar hiç bir şey yok. Thasos adası felan hep abartılmış yerler, evet temiz ve sakin yerler ama benim açımdan millet gidip geldiği ve çoğunluk da gidecek imkan bulamadığı için sürekli abartıp kendileri yüce göstermeye çalışıyorlar. Birisi de çıkıp gittik, vize ıvır zıvır o kadar para harcadık boşuna vermişiz o kadar para demiyor. Selanik'te de konsolosluğumuza uğrayıp Atatürk'ün evini ziyaret edebilirsiniz, diyebilirim ki Selanik'te de temiz düzenli bir tek orası var zaten, şehir çok eski ve kötü. Selanik'ten aşağı inilip halkidiki bölgesine gidilebilir, 3-5 tane düzgün plaj var denize girilir ki bana göre Side-Antalya'nın denizi oralara 10 basar. Allah var adamların denizleri tertemiz ama. Asıl yunanistan da Batı ve Kuzey yunanistan, bize yakın yerlere gitmeye açık ve net söylüyorum değmez.

4. Yakıt konusunda her yerde benzin mazot zaten var ve önemli olan LPG de her yerde var, lpgli arkadaşlar rahat olsun.

5. Park alanlarına park edin, kaşla göz arasında ceza yersiniz, 80 euro cezası var, 15 gün içinde ödenirse yarısı yani 40 euro ama asıl ceza tutar değil cezayı yatıracak post office bulmak. Bence oradan dolayı işin caydırıcılığı var.

6. Kasko yaptırmadım, gerek de duymadım, sizin risk algınıza bağlı, yeşil sigorta yurt dışı çıkış harcı vs konuları yola çıkmadan halletmeniz daha makul. Gümrükte uğraşmazsınız.

7. Gümrükte Yunana geçerken kelle başı 2 paket(karton değil) sigara geçirme hakkınız var, yasal uyarı bu yönde ama biz iki karton sigara ile geçtik, hatta nükleer başlık da rahatça geçirirdim, bir Allah'ın kulu inip arabaya bakmadığı gibi pasaportlardaki yolculara bile bakmadı.

8. Free shop beş kuruş etmez, alkol sigara kullanmıyorum ama fiyatları diğer arkadaşların söylemesine göre ya Türkiye'den pahalı ya da aynı.
bunlar da ilginizi çekebilir