egzantrik mili'nin daha yüksek performaslı olan versiyonudur. Cadde tipi ve yarış tipi olarak genellikle ikiye ayrılırlar. Yarış tipi olanlarının rolantisi yüksek ve bozuktur, bu sebepten dolayı yarış tipi şehir içinde kullanılacak olan otomobillerde kullanılmaz.
Genel olarak emme subaplarının açılma miktarı ve açılma süresini arttırarak yakıt hava karışımı miktarını yükselten böylece motor gücünü arttıran motor modifikasyonlarından biridir. Performansı ciddi ölçüde arttırmasının yanında tüketimi de aynı oranda arttırır.

İlk defa geçen sene boğaziçi rallisinde (hangi etap olduğunu hatırlamıyorum) start noktasında görev aldığımda bir Evo IX kaputu altında sesini duymuştum (bkz: gözetmenlik). O kadar düzensiz bir rölanti sesi var ki caddede sıradan bir otomobilde duysanız "motor stop etti edecek" dersiniz. Rölanti devri sürekli 100-200 RPM oynar. Sanki saniye başına 3-4 kez ara gaz verir gibi.

Diğer yandan duruma alıştığınızda sizi tahrik eder, sanki arabanıza adrenalin iğnesi vurulmuş da yerinde duramıyor gibi hissettirir. Adeta tasmasından kurtulmaya çalışan bir köpek gibi "bas şu gaza da yutalım şeritleri!!" dercesine hırlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri