türklere has trafik geleneklerinden hemen hemen en saçması.

ben böyle bir saçmalık görmedim arkadaş. türkiye'nin neresine giderseniz gidin bir kaza varsa onun başında toplanmış büyük bir kalabalık görürsünüz. ister kaldırımdan yürüyen yaya olsun ister yoldan geçen bir sürücü. dururlar izlerler, dünyanın geri kalanı umurlarında değildir. yaya kaldırımı, sürücü yolu tıkar ama umursamaz.

bir de durup işe yarasalar keşke, özellikle de sürücüler. kazanın yanından geçerken iyice yavaşlar, "abooov ne geçirmiş herif" nidaları eşliğinde yavaş gitmeye devam eder.
türk insanının dedikodu kültürünün bir parçasıdır. o kazayı görecek de, yapana küfredip rahatlayacak. sonra da gittiği yerde kazayı anlatacak. boş işler müdürü.

en son yılbaşında başıma geldi bu tarz bir olay. istanbul'dan ankara'ya gitmeye karar verdim yılbaşı günü. atladım otobüse tuttum ankara yolunu. erken saatte çıktığım için sorun yaşamam diye umuyorum ama bir yandan da elim yüreğimde. bir tır kaysa bolu tüneli kapansa bitti işte her şey, yılbaşını şoförle geçireceğim. otobüste yolu izleyen dayılar gibiyim, emekli gibiyim, albay gibiyim. biraz trafik yoğunlaşınca eyvah diyorum ilerde kaza var hayatta gidemeyiz ankara'ya.

neyse efendim böyle böyle ilerlerken bir yere geldik, trafik durdu. aha dedim şimdi tamam. önümüzde kaza var kesin, kaldık burada. hemen internete baktım 13 araç birbirine girmiş. bütün umudumu yitirmiş vaziyetteyim yani. sonra haberi biraz daha okuyunca fatk ettim ki kaza ankara yönünde değil istanbul yönünde olmuş. allah allah diyorum nasıl olur, herhalde bizim tarafta olan kaza yeni ki daha internete düşmemiş. neyse bi 10 dakika adım adım ilerledik. bir de ne göreyim sözlük. karşı şeritte çok kötü kaza olmuş ama tıkanan şerit bizimkisi. çünkü gerizekalı sürücüler kazayı seyrediyorlar! hayretler içinde kaldım yemin ederim.
dünya üzerinde kazanın olmadığı şeridin tıkandığı ilk kez bu ülkede olmuştur herhalde. akıl fiki izan diliyorum.

not: ankara'ya gece 12'den önce yetiştim neyse ki.
Bayıldığımız aksiyon. Adamlar kaza yapmış, arkanda onlarca kilometre trafik olmuş, göz ucuyla baksan yetmiyor değil mi? illa izlemen, analiz yapman, kim suçlu kim değil ona karar vermen lazım. Değişik bir milletiz.
kaza trafiğinin oluşmasına neden olan bir numaralı faktör. kazanın kitlediği şeritten daha çok zararı dokunur.
yeni bir kaza olayıyla sonuçlanabilir.
Olay yerindeki polisimizin, zaten canı sıkkın olan kazazedelerin daha da canını sıkan bu vatandaşları uzaklaştırmaları çok çok iyi olur.
bunlar da ilginizi çekebilir