ralli gibi pilot ve co-pilot'un yer aldığı yarışlarda, koşulacak etabın önceden virajlarına ve durumuna bağlı olarak çıkarılan notlardır. Hayranlıkla izlediğimiz her pilot bu notlar sayesinde hayranlıkla izleyeceğimiz performanslar çıkarır. Pilotun gözü kulağı eli ayağı tamamen bu yol notudur.

yol notu pilotun ve copilotun ortak kararı üzerine çıkarılır tabii ki. genel olarak 1'den 6'ya kadar olan derecelendirme mevcuttur ama farklı derece söyleyenler de olabilir. Genelde 6 en basit viraj 1 ise en zor virajdır. bunu örneklendirmek gerekirse virajı dönerken dönebileceğiniz vites olarak da düşünebilirsiniz. Örneğin en keskin virajı 1'de ortalama bir virajı 3'de en basit virajı da 5de veya 6da dönebilirsiniz.

Bunlar dışında tabii ki her pilotun ve copilotun kendine has yol notu çıkarma çeşitleri vardır. "açma, kesme, kayar, çok kayar, kes" gibi ifadeleri çok fazla duyarsınız.

Geçen sene Meksika rallisinde göle yuvarlanan Ott Tanak'in co-pilotu Raigo Molder gölden bütün yol notlarını çıkarıp otel odasında hepsini kurutmuştur ve diğer güne tüm hazırlıklarını tamamlayarak devam etmiştir. Böyle de cefakarlık gerektiren bir öneme sahiptir bu yol notları.
Finlilerin 'hoyke irrra' dedikleri yol notları efsanedir :)
Şunlar da favorilerim: 'Tightens into', 'flat right', 'over crest', 'ditch outside' 'dont cutt'
parkurun özeti.

virajlar haricinde kritik fren noktaları, tepeler, su geçişleri gibi bölgeler de antrenman turları esnasında notlara dahil edilir. bu yüzden izlerken son sürat geçtiklerini gördüğümüz yerler öncesinde çalışılmış bölgelerdir. göz görmese bile aldıkları notlar sayesinde görebilir hale gelirler.
Dinlemeye bayıldığım notlardır. Hızlı hızlı ne dediler acaba diye videoları durdurup geriye sarmışlığım vardır. Garip bir duygu evet.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri