• / 2
Bana göre yanlış olan düşüncedir. Dizel araç satarken benzinliden pahalıya satacağın için, dizel araba yaptıgı her km de benzinliye göre kardadır.
Dizel arabanın eksi yönü ise yaklaşık 150 bin km den sonra çıkan periyodik bakım masrafındaki artıştır.
Bana göre belli bir km ye kadar dizel araba her zaman öndedir.
Yılda 10 bin km yapıyosan bile dizel alıp satmak kardır.
dizelin bakım masrafları ve alırken de havadan verilen en az 10-20 bin tl arası farkı göz önünde bulundurunca birbirini nötrleyen durumdur. premium segmentlere doğru çıktığınızda benzinli ve dizel arasındaki fark 40-60 bin tl civarlarını bile bulmaktadır.
doğru bir önermedir.. dizel araç alırken yakıttan yapacağın karı sen zaten satın alırken aldığın yere ödüyorsun.. bu yüzden dizel araçlar daha pahalıdır.. ayrıca kara geçmen için de (aracın yakıt tüketimine göre değişir) en az 50.000 km kullanman gerekir. dolayısıyla yüksek kmler yapmıyorsan alman gereksizdir. yani satmak için alınmaz.. kar da etmezsin.. kar etmek için değil kullanmak için araba alınız..
niye düşmüyor fiyatları dersen; turboyu patlatmıştır.. onun masrafını geçirmeye çalışıyordur.. gelme böyle oyunlara..
yeni teknoloji benzinli motorların dizeller ile hemen hemen aynı yakıt tüketmesinden dolayı daha da ileri gidip 'otomobil alacaksan benzinli al durumudur'. boş yere fazladan 5 - 6k tl vermenin bence bir manası kalmadı.
Güncel dizel motorların bakım maliyeti hemen hemen benzinli motorlarla eşitlendiği için, ve araç satılırken verilen fiyat farkından zarar edilmediği için mantıksız bir önergedir.
İhtiyaca göre tercih edilmesi en doğrusu. Devir çeviren gazlayan bir petrolhead'in gidipte 1.5 Dci'a binecek hali yok.
dizel alarak en baştan verilen fazladan 10-15 bin lira (ki yeni ötv kanunuveoynak kur nedeniyle makas daha da açılabilir), arabayı satmak istediğinizde (diyelim ki en az 5 yıl sonra) benzinli ile dizel arasında o kadar fark da kalmaz.

turbo benzinliler artık dizeller kadar az yakmakta, hatta belki daha az.

dizel alınacaksa tork için alınabilir, hoş turbo benzinli araçların tork değerleri de azımsanacak gibi değil artık.

velhasılı benzinli araç gayette alınabilir, tabii iyi hesap kitap yapılmalıdır.
Hemen hemen dizellerle aynı yakan bir motor örneği verir misiniz? Çünkü 1.4 tsi motorlar bile kaplumbağa gibi gitmezseniz 9 litre gibi yakıyor.
Alirken 20.000 fazla verilip satarken 15.000 fazlaya satilir. Dizelin enjektor yeme masraflari vesaire gercekten aman aman bi km yapmiyorsaniz gereksiz.

He bu arada 160 HP 1.4 tsi ile normal kullanimda 10 litrenin altina inebilen varmi? Acaba bizdemi bir sorun var
3 yıl kadar 1.2 tsi Jetta kullandım. Ben aracı sıfır olarak 52.000 TL ye almıştım. Benden 3 ay önce bir tanıdığım 1.6 dizel 68.000 TL ye almıştı. Onun karma yakıt tüketimi 6.5 iken benim ki 7.5 idi... Onun mtv si 850 lira iken benim ki 520 tl idi... Onun periyodik bakımı 600 tl iken ben 500 tl veriyordum. Ben aracı sattığımda doların müthiş artışı ve araç fiyatları yüzünden 61.000 tl ye sattım, aracım 45.000 km deydi. Arkadaşım aracını 65.000 tl ye sattı ikimizde kazasız ve boyasız olarak verdik. Kısacası önermem şudur ki... Dizel alırken verdiğiniz fark satarken daha çok azalıyor. 2. el dizel otomobillerde yüksek km korkutuyor. Bu yüzden piyasası düşüyor. Tüm değerleri zamanında kalem kalem hesapladık. Dizel alan arkadaşımında kabul etmesiyle, yıllık 20.000 km ye kadar kesinlikle turbo benzinli motor tercih edilmelidir.
Bir de aracı kredili aldığınızı düşündüğümüzde ki ben öyle almıştım. Benim ödediğim faiz oranıyla onun ödediği faiz epey fark ediyordu. 30 bin liranın faizi 9 bin lira ise 50 bin liranın faizi 14 bin civarındadır.

Edit: 1.2 tsi'ın 1.6 tdi ile performans farkı yoktur. 1.2 tsi sadece yokuşlarda biraz yorgun davranır fakat düz yolda 1.2 tsi 1.6 tdi dan enerjiktir. Bunu bilgiyi "1.2 tsi çekmez yeeeaw", "1.2 ile 1.6 kıyaslanmaz amüninyumm" diye çemçük ağzıyla, alman mühendis edasıyla su sıçratan çakma petrolheadler için veriyorum.
tamamen tercihlerle alakali bir secimdir.


farkli bir acidan bakarsak; eger sinirli butce ile ikinci el alinacaksa, orta segmentte ayni modelin benzinlisi ve dizeli arasinda, minimum 4000tl gibi bir fark olur. yani ayni para 2-3 yas daha genc veya donanim olarak dizelinden daha dolu bir benzinli arac alinabiliyor.

ayrica isin lpg boyutu da var. yillik 10000km civarinda yol yapma imkanim olsa kesinlikle benzinli, lpg'ye uyumlu bir model arastirmasi icerisinde olurdum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir