geleceğin metrosu olarak çin'de tasarlanan ulaşım aracıdır. tasarımından ötürü bazı kaynaklarda otobüs olarak de geçiyor.

çalışma prensibi, tramvay gibi olan ama trafiğe karışmamak için de araçların üzerinden giden bir metro çeşidi bu. videodan anlaşılacağı üzere alt tarafta ortası boş bir yapıya sahip olan metro trafiğin üstünden gidiyor. ama aynı zamanda şeritleri de kullanıyor. mevcut boşluktan kamyon otobüs gibi yüksek araçlar geçemese de, bu tarz araçlar yaklaştıkça onları uyaran bir sistem mevcut. (şuradan izleyebilirsiniz) yine aynı şekilde metronun altındayken ayaklara fazla yaklaşana araçlar için de görsel uyarılar mevcut (bkz: şuradan).

açıkçası şimdilik dönüşlerde ve bahsi geçen uyarılarda sorun olacağını düşünmekle birlikte olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. detaylar halledildikten sonra uygulamaya geçilmemesi için hiçbir neden göremiyorum.
istanbul trafiği için çok mantıklı bir çözüm olabilir. yapımı çok daha kısa sürecek, bir çok yere rahatça kurulabilecek vs. bu çekik gözlü kardeşlerin aklı bizden çok çalışıyor bu kesin.
yaklaşık 1400 yolcu kapasitesine sahip olması planlanan ve hayata geçirilmesi halinde standart 40 otobüsün yapacağı işi tek başına üstlenecek olan prototip.
bunlar da ilginizi çekebilir