Scania’nın yeni çekicilerini tanıttığı basın günü aktivitesi 25-26 Nisanda İstanbul Park Pisti’nde gerçekleşti. Tamamen yenilenen modellerinin ilk defa tanıtıldığı etkinlikte yeni çekicileri test etme fırsatı bulduk.

10 sene gibi oldukça ciddi bir sürede geliştirilen tamamen yeni Scania’lar eskisinden çok daha verimli olmasıyla öne çıkıyorlar. Azalan ağırlık, artan aerodinami ve elden geçen motorlar ile %5 yakıt tasarrufu sağlanırken modüler yapı ise korumuş. Eskisine göre %45 daha hızlı vites değiştiren otomatik şanzıman standart olarak sunulurken manuel şanzıman sipariş üzerine getirebilmekte. Ayrıca 13 lt’lik 500 bg güç üretebilen Euro6 emisyonlarını karşılayan yeni bir motorda yeni Scania’larla birlikte ilk defa satışa çıkıyor.

Tasarım olarak yeni Scania’lar eski modelleri andırsa da çok daha spor ve sert bir duruşa sahip. Opsiyonel olarak sunulmaya başlanan LED ön farlar bu sert duruşu desteklerken sınıfında ilk defa viraj aydınlatma sistemi de bu farlar ile sunulmuş. Azalan panel arası boşluklar, yuvarlatılan kabin kenarları, yeni rüzgarlıklar ve alt deflektörler sayesinde ortaya çıkan yeni aerodinamik yapı sayesinde %2’lik bir yakıt tasarrufu sağlanmış. Ayrıca eskiden sadece servislerde ayarlanabilen tavan rüzgarlığı artık sürücü tarafından ayarlanabilirken hem maliyet hem zamandan tasarruf sağlanması amaçlanmış. P, G ve R kabinlerinin yanında yeni düz zeminli S kabini de ilk defa yeni Scania’larda satışa sunuluyor.
İç tasarım olarak ise neredeyse tamamen baştan tasarlanan yeni Scania’lar da oldukça kaliteli malzemeler kullanılmış. Donanıma göre değişen 5 inç ve 7 inç büyüklüğündeki yeni Infotainment sistemi yer alırken, araç bilgilerinin gösterildiği 4 inç ve 7 inç büyüklüğündeki renkli bir gösterge ekranı kullanılmış. Oldukça pratik kullanıma sahip olan yeni Infotainment sistemi AUX, USB, bluetooth ve navigasyon desteğine de sahip. V8 motorlu versiyonlarda kullanılan “V8” logoları ise oldukça dikkat çekici olmuş. Koltuk başlarından ön konsola birçok yerde bu logolara yer verilmiş. Ayrıca yeni Scania’lar da neredeyse sınırsız kişiselleştirme seçeneği sunulmuş. Müşteriler birçok farklı döşeme, direksiyon ve trim seçeneği seçebilmekte.

Yeni Scania’larda güvenlik yine ön planda yer almış. 50mm öne alınan ön dingille yol tutuşu arttırılmaya çalışılırken arka frenlerde kampana yerine kullanılmaya başlanan disk fren sistemi hem ağırlık tasarrufu sağlarken hem de fren mesafesinin %5 kısalmasını sağlamış. 6.5 cm öne alınan oturma pozisyonu ve incelen A sütunu sayesinde sürücünün görüş açısı arttırılamaya çalışılmış. Sınıfında ilk kez kullanılan perde hava yastığı ise Scania’nın güvenliğe ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olmuş.

Scania’nın yeni çekicilerdeki en çok önem verdiği yeniliklerden biri ise SESS (Scania Entegre Sürüş Sistemleri). Yeni modellerle birlikte standart sunulan SESS aracın uydu ve GPRS üzerinden daima bağlı olmasını sağlıyor. Operasyonel verimlilik ve yakıt tasarrufu sağlayan bu sistem gösterge ekranından takip edilebiliyor. Retarder kullanımı, uygun devirde gitme gibi birçok kıstasta sürücüyü değerlendiren sistem bu değerlendirmelere göre sürücüye yıldızlar veriyor ve sürücüye bu değerlere göre kendini geliştirme olanağı sağlıyor. Aynı zamanda bütün sürücülerin değerlendirmeler Scania Sürücü Ligi adlı telefon programında toplanırken sürücülerin kendileri arasında verimlilik yarışı yapması da amaçlanmış ve bu yarışmalara aylık birer ödülde konulmuş.

Test sürüşünde denediğimiz bu sistem oldukça verimli olarak çalışırken Scania tarafından küçük bir yarışma da düzenlendi. SESS üzerinden düzenlenen bu verimlilik yarışmasını ise arabalisozluk olarak kazandık.
Uğur Durukan Çakılcı
Beni iç tasarımlarına hayran bırakan çekicilerdir
Baştan aşağıya yenilenen Scania nın şöyle bir tanıtım videosu mevcut.
Gerek dış tasarımı, gerek kabini, gerekse güçlü motorlarıyla kendine hayran bırakan araçlardır.

Valla insanın canı kullanmak istiyor yahu.
scania'nın resmi açıklamasına göre yeni kupalarda türkiye pazarında çok tutulan 8x2 şasi seçeneği olmayacak, sadece 2 ve 3 dingilli modeller üretilecek. bence bu sefer Ford'un ve Mercedes-Benz'in karşısında scania'nın işi zorlaştı. 8x2 şasi seçeneği özellikle tarlalardan, hallerden meyve sebze çeken kamyon işletmecilerinin, şoförlerinin gözdesiydi. zaten 8x2 şasili araçların kullanıldığı bir diğer iş olan akaryakıt taşımacılığında da diğer iki rakip marka tercih ediliyor. allah yardımcısı olsun scania'nın.
ETS 2'ye gelse de sürsek bari. Uzun yol testimi sizinle paylaşırım.
Çok hoş bir tır olmuş alıp kullanasım geldi.
Ciddi ciddi dolu bir tır ayrıca videoyu da izlemiştim Emrecan Yıldırım ile acayip kıskandığımı da belirtmek isterim (bkz: Swh*)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri