Devletin Bakanlar Kurulu'ndan Meclis'e taşıdığı ve temel olarak araçlardan alınan ÖTV gelirlerinin arttırılmasını öngören yeni kanundur.

Yeni yasa tasarısına göre Bakanlar Kurulu artık ÖTV matrahını esas alarak fiyat gurupları oluşturmaya ve bu fiyat gruplarını, malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesine göre farklı şekilde belirlemeye yetkili olacakmış.

Yeni yasa araçların ÖTV oranlarının artık sadece motor hacmine göre değil satış fiyatı, tipi, sınıfı, kapasitesi ve gövde tipine göre ayrı ayrı belirlenecek. Yani Türkçesi her aracın ÖTV oranı ayrı hesaplanacakmış.

Bu yasa tasarısına göre araçlara uygulanacak vergiler şu şekilde belirlenecek:

1- İstiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cc altında olanlar: Vergi oranı yüzde 15

2-İstiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cc altında olanlar: Vergi oranı yüzde 15

3-Sadece elektrik motorlu olanlar: Vergi oranı yüzde 10

4- Sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanlardan, motor silindir hacmi 3200 cc'yi geçmeyenler yüzde 15, sadece elektrik motorlu olanlar: yüzde 10

5-Diğerleri:
- Silindir hacmi 1600 cc'yi geçmeyenler: Yüzde 45
- Silindir hacmi 1600 cc- 2000 cc arası olanlardan; elektrik motoru da bulunan ve elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cc'yi geçmeyenler: yüzde 45, diğerleri: Yüzde 90

- Silindir hacmi 2000 cc'yi geçenler: Elektrik motoru olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2500 cc'yi geçmeyenler: Yüzde 90, diğerleri yüzde 145

Sadece elektrik motorlu olanlar:
-Motor gücü 85 kW'ı geçmeyenler yüzde 3
-Motor gücü 85 kW- 120 kW arası olanlar yüzde 7
-Motor gücü 120 kW’ı geçenler yüzde 15

Valla bir şey anlayan varsa bana da anlatsın, başlığı açtım ama aldığım kaynaktan olabildiğince anlaşılmasına çalışarak aktardım, biraz karışık olmuş bu tasarı.

Kaynak şu: Yeni ÖTV kanunu
Taşıma kapasitesi 850 kilogram altı olan otomobillere gğn doğdu sanırım. Tek anladığım bu.
istiap haddinin ne olduğunu bilmediğimden dolayı bir şey anlamadığım şey.
Verilen kaynakta şöyle bir bilgi paylaşılmış: "...her ikisi de 1600cc olmasına rağmen vergisiz fiyatı 20 bin lira olan otomobille 100 bin lirayı aşan otomobilden farklı oranlarda ÖTV tahsil edilebilecek. Bu iki araçtan birine yüzde 45 diğerine yüzde 90 ÖTV uygulanabilecek."

Buradan benim anladığım şu: 1.6 lt bir otomobil aldınız ve fiyatı, atıyorum 90.000 TL, bunun için %45, 1.6 lt bir otomobil aldınız fiyatı 105.000 TL, bunun için %90 ÖTV ödeyeceksiniz.

Bunun Türkçesi: Premium markalar 1.6 motor satışlarında yüksek ÖTV'ye takılacak premium olmayanlar takılmayacak. Premium'lar ölsün!

Ne saçma, ne manasız, hangi akla hizmet yapılıyor anlamadım gitti...

Not: İstiap haddi bir aracın maksimum taşıma kapasitesidir...
Hibrit araçlardaki Toyota yönetmeliği zaten duyurdukları bir detaydı. Diğer yandan tam elektrikli araçlar için değişen bir vergilendirme yok.

Sanırım en büyük etki ticari, özellikle de pickup tarzı araçların satışına olacak. Çünkü önceden bu araçların "motor hacmi" sadece mtv öderken göz önüne alınırken artık ÖTV için de geçerli olacak.

Diğer bir deyişle malum kişi artık Amarok'a binme Fiat'a bin diyor. Yorum sizin...
Eğer Meclis onaylarsa yeni yasa yeni yıldan önce bile uygulamaya geçebilir deniyor. Böyle olursa yılın son aylarında otomobil alacakları kötü haberler bekliyor demektir...
Zaten saçma bir mantıkla oluşturulmuş bir kanunun daha da saçma duruma getirilmiş halidir.
Anladığım kadarıyla aynı hacimdeki araçlar farklı kriterlere göre ötv ödeyecek.D segmentindeki 1.4 ile B segmentirdeki 1.4 araç aynı vergiyi ödemeyecek.Yoksa olay marka odaklı değil.Bizim akıllı vatandaşımız bağını bahçesini satar yine de alır.Bi daha mı gelecek dünyaya.Hatta ben bu sene satş rekorları bekliyorum."Acımadı ki !"
anlayamadığım kanun. bahsedilen silindir hacmi ve taşıma kapasitesi şu an piyasada bulunan hemen hemen tüm araçları kapsıyor. yani şu an 2800cm3 silindir hacminden küçük ve 850 kg'dan az taşıma kapasitesi olan binek otomobil ve suv oranı herhalde %95 civarıdır. hal böyleyken devlet bu araçlardaki %45 vergi oranını neden %15'e çekmek istesin anlamadım. halihazırdaki kanuna alışılmışken, 1 araçtan alacağı vergiyi neden 3 araçtan almayı tercih etsin çözemiyorum.

eğer gerçekten böyle bir durum var ise, şu an elimizde bulunan araçları 3-5 zararına acilen satmamız gerek, yoksa elimizde çok pis patlayacakları kesin.
İstiap haddi ticari araçları sınıflandırırken kullanılacak. Onun dışında kanun şunu getiriyor, mesela bmw 520i 1.6 litre motora sahip olmasıyla %45 ötv'ye tabi şu anki durumda fakat bunu değiştiriyorlar. Kabaca, lüks kabul edecekleri araçların ötv oranını kendi ötv'si kadar katlama hakkına sahip olacaklar. Yani %45 iken motor hacmi 1.6 litre olmasına karşın %90 ötv üzerinden vergi alınabilecek. Araçların lükslük mertebesi muhtemelen ülkeye girişlerindeki vergiler hariç ham fiyatları üzerinden derecelendirilecek fakat sınır ne olur, nasıl bir kriter getirirler bilmiyorum.
  • / 5
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri