Bundan 10-15 sene önceki araçların beygir gücünün nerdeyse iki katı değerler yakalanmış olmasına rağmen yeni nesil özellikle turbo benzinli otoların bok gibi gitmesi durumudur. 2000 Model 1.6 litre hacimli benzinli bir binek oto 100 beygir civarlarındayken 0-100 hızlanmaları 9-11 saniye sürüyordu. Top speed olarak da 200 km/s hızlara ulaşmak çok da uzun sürmüyordu. Şimdi ise 1 litre turbo benzinli motorlar 130-140 beygir çevirmesine rağmen eşşekten farkları yokmuş gibi hızlanıp 200 ü kanırta kanırta geçmeleri çok acayip geliyor.
Emisyon gibi beygir skandalı da patlamasın yakında
Sebebi bence maksimum beygire bakılmasından kaynaklanıyor. Turbo beslemeli arabalarda beygir bir noktada geliyor ama hemen düşüşe geçiyor. Zaten üst hızlarda da basınçtan dolayı retard verip kendini kısıyorlar. Atmosferiğin canını yirim.
tork-beygir çizgisinin eğiminden olsa gerek diye düşündürür. hangi aşamada maksimum değeri verir, ne kadar sürede stabil bir şekilde elinde tutar. önemli değerlerdir bunlar.
eski araçlar (bkz: atmosferik)
HP değeri max verdiği nokta baz alınarak yazılmaktadır. Hatta bundandır ki bazı chip tuning firmaları öyle bir eğri yapar ki dyno'da +50 hp alınmış görünür ancak o +50 hp yi bir noktada patlatır daha sonra güç biter. Ancak atmosferikde güç stabildir.
Son derece gerçek bir durumdur. Yeni arabaların çoğunun beygirleri kağıt üzerinde yüksektir ama söz konusu asfalta gelice eski atmosferik arabalar tarafından ezilmektedirler.
Sırf bu yüzden atmosferik motor sahibi bir aygır alasım vardır. 400hp değil 300hp olsun ama atmo olsun.
Çok katılmadığım durum.

Hızlanma ile ilgili hadise, yeni nesil araçların 10-15 sene öncesine göre ebat ve güvenlik nedeniyle %30 daha ağır olmasından kaynaklı. 15 sene önceki c segmenti araçlar bugünün b segmenti ile aynı büyüklükte ve ağırlıkta. Hızlanma konusunda güncel şanzımanlara sahip yeni araçlar karşısında eski nesil araçların ağırlık dışında hiçbir şansı ve avantajlı durumu yok.

Son hız konusu ise; yeni nesil turbo motorlar ekonomi ve şehiriçi kullanıma uygun olması adına alt devirlerin doldurulabildiği küçük turbolar ile üretiliyor. Alt devirler dolu dolu gelmesine karşın, handikap olarak üst devirlerde tork eğrisinin hızlıca aşağıya düşüşüyle, güç de birden düşmeye başlıyor. Böylece son hız belli bir devirden sonra uzun şanzımanlara rağmen artamıyor. Atmosferik motorlarda ise torkun üst devirlerde göreceli olarak daha az düşmesiyle en üst gücün verildiği devirden sonra dahi hızlanmaya devam edilebilmekte.
Ağırlıkla çok alakası olan durumdur. Daha elektronik sistemlerin aracın her yerini kaplamadığı saçma sapan donanımların arabaları sarmadığı zamanlara oranla şuanda arabalar çok ağırdır. Bir c segmenti araç 1300 kg olmamalıdır bence. İlerleyen zamanlarda git gide ağırlaşan arabalar yüzünden çoğu firma ar-ge'sini hafiflik üzerine yapacaktır artık.
bunlar da ilginizi çekebilir