Kesinlikle doğru bir tespit. Bence otomobiller artık ikiye ayrıldı, pahalı ve ucuz otomobiller şeklinde.
Önceki gibi B segmenti araç ama C segmentine yaklaştı, o kadar kaliteli ki sanırsın üst modelini aldık, klişeleri artık yeni otomobillerde görülmüyor. İkisinden birini seçmek zorunda bırakılıyor insanlar. Ne kadar para o kadar köfte.

Özellikle filo kiralamaları gibi leasing uygulamaları iyice popülerleşmiş durumda olduğundan otomobilleri minimum fiyat politikası ile üretmek şirketlerin işine geliyor. Ne kadar az maliyet, o kadar fazla araç.

Bir başka bakış açısı ile de, otomobillerde önceki yıllara oranla ciddi bir fark görülmüyor (tabi bizim gibiler gayet anlıyor farkı ama). Eski bir 190 Mercedes ile E30 BMW arasındaki kalite farkı barizdir. Ama günümüzdeki 1 Serisi ile i30 arasındaki fark uçurumlarda değildir. Benzer özellikleri sunan araçlar arasında artık fiyat belirleyici oldu, bu nedenle de fiyat ana etmen oldu. Birçok premium olarak alınan firmanın ikamesi var artık. Premium firmalar da bunu fark ettiği için kendilerini kısıyorlar, daha dandirik ürünler çıkıyor. Bunu gören premium olmayan markalar da, benzer fiyatlarda diğerinin seçileceğinin farkında olduğu için kaliteyi yerlere sürüyorlar. Kedi-fare oyunu gibi biraz aslında bu.
tümünü gör