Evet tam da düşündüğümü söyleyen başlık.
Bir çok arabada test etme fırsatı buldum işkembeden sallamıyorum. Hiç düşündünüz mü yeni üretilen bir çok arabanın neden esp'sinin kapatılamadığını? Yada neden xds gibi sistemlere mecbur olduğunu?
Artık elektronik devreler ile yolda duruyorsunuz da o yüzden. Bu donanımları iptal edilmiş bir volkswagen scirocco'ya bindim, limitte değilseniz her şey normal ama limite çıktığınızda alet ne tarafa gideceğini şaşırıyor. Misal vermek gerekirse Volkswagen'den örnek verelim: volkswagen golf gti'da esp kapatılabiliyor çünkü zaten gerekli alt yapıya araba sahip ama ne hikmetse volkswagen polo gti'da kapatılamıyor. Neden? Altına girin ve ön takımına bakın polo'nun, sonra da gidin sıradan bir polo'nun altına bakın fark göremeyeceksiniz. Sebep tam olarak bu!
Buna bir yandan katılırken diğer yandan katılmıyorum.2008 model mk5 jetta da esp kapanırken 2010 model mk5 jetta da kapanmıyor aynı araç birinde kapanıyor birinde kapanmıyor şimdi 2008 jetta 2010 dan daha mı iyi yol tutuyor yoksa kaza riskini azaltmak için alınmış bir önlem mi bu ?
Markaların 'sizin güvenliğiniz için yaptık' bahanesinin arkasına saklandığı husus.
Özel olarak çalışılmış arabalar eskilerinden daha iyi yol tutuyor bu kesin ama gündelik binilen arabalara artık kimse yatırım yapmıyor bu konuda. Firmalar nerelerden maliyet kısacaklarını şaşırmış durumdalar, bu iş artık eskisi kadar karlı değil çünkü. Çok fazla rekabet var. Bunu anlamanın en kolay yolu ise şu, 12-13 sene öncesinin Bmw'si şimdikinden kaç gömlek üstün malzeme kalitesi olarak düşünün.
Her araba Esp siz guvensizdir, nam-ı diğer "elektronik melek", görünmez bir el fizik kurallarini değiştirmeye çalışmadıkça bizi her an korur. Sportif kullanimi törpülese de günlük hayatin vazgecilmez bir otomobil guvenlik donanımıdır
Ben şunu iddaa ediyorum bir aracın yenisi ile eskisi arasında sürüş olarak eskisi daha iyidir (özel versiyonları ve spesifik 1 2 model hariç)
Doğru olan önerme ama genellikle binek olan otomobiller için.
2005-2006 model Renault Megane ve Renault Clio'ların yürüyen aksam'larına bir bakın, sonra bir de güncel olanlara bakın farkı anlayacaksınız.
standart hale de gelmesi ile markalar bu sistemi yapıştırıp,yol tutuşu güçlendirecek ar-geden kaçıyorlar artık. Tabi özel modeller hariçtir.
Örnek vermek gerekirse sahip olduğum 2006 model fiesta, 2009 sonrası üretilenlere göre daha iyi yol tutuşa ve hisse sahiptir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri