• / 2
Özellikle 2014'den sonra alınan sıfır araçlar için bayilerin çoğunun "rodaj yok" demesinin doğurduğu sorunsal. inanmayınız efendim. Neden böyle bir şey söylüyorlar bilmiyorum ama her şeyi geçin o metallerin bile birbirine bir şekilde alışması gerekiyor. Aracı sıfır aldıktan sonra rodaj yokmuş gibi davranırsanız gömlekleri çizip aracınızın motorunun ömrünü kısaltabilirsiniz.
yalan olan önerme. her şeyden önce bir kere süspansiyon ve fren rodajı zaten yapılamayacak bir rodaj tipi. bunları yapmak şart. onun dışında ben gömleklerin alışmış geldiğine falan inanmıyorum, altı üstü 2.000 kilometre bol bol ısıtıp soğutmak çok zor bir iş değil.
1.20i yi Kosifler'de teslim ederlerken bize rodaj yok sadece ilk bir kaç bin km sakin kullanın demişlerdi. kullanma kılavuzunu açıp okuduğumda öküz gibi rodaj yazısını görmüştük.Aldığınız aracın kullanma kılavuzunu acarsanız görürsünüz var mı yok mu ?
Ama teslim ederken niye aksini iddia ediyorlar anlayamıyorum.
premium markaların türkiye'deki enteresan satış tekniğidir aslında bu durum. her otomobilin rodaja ihtiyacı vardır, olmadığını söyleyen yalan söyler.
- Rodaj var mı?
- Yoo hayır efendim, yeni araçlar lazer kesim ıbıdık gıbıdık vb oldukları için yoktur.....

şeklinde devam eden bir açıklamadır. Makinanın birbirlerine alışması için sakin kullanılması gereken rodaj dönemi bir anda nasıl oldu da kayboldu?
Acaba bayiler tüm parayı servislerden ve bakımlardan kazandığı için, araçlar çabuk bozulsun diye mi yapıyorlar napıyorlar anlamadım. Bu da ağır bir komplo teorisi oldu ama başka açıklamasını bulamadım. Ya da satış temsilcileri rodaj ne demek bilmiyorlar.
kılavuza bakmak ve mümkün olduğunca uygulamak en doğrusudur evet, ama rodaj yapacağım diye işi abartan, konsantre olamayan, kaza atlatan o kadar çok adam var ki. bayiiler de haliyle müşteriyi korkutmadan 'sakin kullanın yeter' diyor. yoksa müşteri binlerce lira verdiği araca bişe olmasın diye trafiğe yoğunlaşmıyor, asfaltta çukur arıyor, tırı solluycam ama gazı köklemeyeyim motor rodajda diyor.
Üretici kullanım kılavuzuna ne yazmışsa o doğrudur dediğim durum. eskiye nazaran üretim teknolojileri gelişip hata payları azaldığı için parçaların alışma zamanı iyice kısalmıştır ama rodaj bitmemiştir, sadece eskisine nazaran daha çabuk bu süreç aşılmaktadır.
Bal gibi vardır diye cevap verdiğim durum. Açın bakın efendim kullanım kılavuzlarına göreceksiniz.

Neden böyle dediklerini anlamıyorum fakat insanın aklına kötü şeyler getiriyorlar.
Eskiden gerekirdi ama günümüz teknolojisinde milim milim hesaplanıyor hatalı üretim yapmazlar rahat olun.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir