• / 2
Benim için yolda yediğim yemek çok önemlidir çünkü çok fazla seyahat ediyorum. Çoğu yerde de az çok kafamda bellidir durduğum yerler. Bu konuda yazar arkadaşlarımızla aramızda bilgi paylaşımı yapabilelim diye böyle bir başlık açtım.

Benim listem;
Öncelikle yaşadığım şehir Bursa çevresinde Ankara'dan gelirken inegöl ve İzmir e giderken Susurluk da köfteci Yusuf'un Yolboyu tesisleri en büyük favorim. Yemek yerseniz de yemeseniz de çay beleş ve taze. Ttatlı ve yemekleri f/p olarak çok uygun ayrıca temiz.

Ankara'dan Samsun'a doğru giderken hemen Ankara nın çıkışında menemenci baba var. Hayatımda yediğim en güzel menemeni yapan yerdir.

Trabzon'dan doğuya doğru giderken Zigana da her yerde mıhlama(muhlama, kuymak) yiyebilirsiniz kötü yapana rastlamadım.

Erzincan dan Sivas a giderken Refahiye de Esadaşın tesisi on numaradır.

Ankara Elmadağ da şoförler cemiyetinin tavuk şişleri çok güzeldir.

EN SEVDİĞİM
İstanbul dan Bursaya giderken Mehmetçik vakfında her türlü fastfood zinciri bulunur. Tavsiye ederim
yol üstü lezzet durakları diye bir başlık açacaktım bir zamanlar sonra vazgeçtim. belki buraya uygun olmaz ama yazıyorum.

bundan 6 sene evvel bir akrabamin bodrum'daki yazlığına gitmiştik. afyon'dan bodrum'a giderken artık yol üstünde fakat tam olarak nerede bilmiyorum, botanik bahçe diye bir yer vardi, hala daha var mı Allah bilir. dışarıya birkaç masa sandalye atmışlar, bide çardak ve birkaç bitki falan var, öyle gelişigüzel rastgele bir yerdi, boştuda zaten kimsecikler yoktu. çardağa geçtik oturduk, yaşlı bir teyze ne istersiniz dedi, sipariş verilebilecek birkaç birşey sıraladı bizde saç kavurma sevdalısı olduğumuzdan saç kavurma istedik. yarım saatte falan ancak hazırladı teyze, lavaslar mezeler falan servis etti bize. fiyatıda çok yüksek değildi ama o saç kavurma, o lavaslar, o mezeler falan öyle güzeldi öyle güzeldi ki üzerinden 6 yıl geçmiş hala unutamadım, hala daha akşam yemeklerinde bahsi geçer düşünün yani.

tam olarak nerede olduğunu bilen bir yazar varsa eğer söylerse sevinirim. o yaşlı teyze hala orada mıdır, hala öyle guzel yapıyor mudur yada mekan hala işler durumda midir bilmiyorum ama eğer birgün yeniden araba sahibi olursak ilk gideceğim yerlerden biri olacak.
Geçtiğimiz gün yaptığım Eskişehir-İstanbul yolunda Yolboyu tesisi enfesti. Çay bedava bir kere!

Daha önce yaptığım bol sayıda Adana-İstanbul (ve vice versa) yolunda Ağaçlı ve Highway Outlet sevdiğim noktalardı. Bazen de Türkiye Şoförler Odası tesisini tercih ederdim. O da iyidir. Sade ve güzel şeyler yiyebilirsiniz bu saydığım yerlerde.
Ayrıca listeme birkaç ufak ekleme daha yapmak istiyorum.
Adanada uygulama oteli(turizm ve otelcilik myo) hem çok temizdir hem de adana kebabını zırhta çok güzel yapar. Ayrıca çok da uygundur.

Kayseri'de de uygulama otelinin mantısı çok güzeldir.


Kırşehir açık cezaevi tesisinde arabanızı yıkatabilir ve çok uygun fiyata çok güzel pide yiyebilirsiniz.
Harika bir başlık olmuş dediğim başlıktır. Ne yazık ki uzun yolda durmayı sevmeyen biri olarak katkım olmadı ama gerçekten çok güzel tavsiyeler vermiş arkadaşlarımız, ellere sağlık.
Bende çok fazla uzun yol yapan biriyim ama maalesef yemek yememeyi tercih ediyorum zamanında yaşadığım bir olay sebebiyle.

Uzun yolda durduğum yerlerde bozuk olma midemi bozma ihtimalleri olmayan şeyleri tercih ederim ki genelde de evde hazırlarım.

Ben İstanbul-Bursa-Çanakkale yolunu çok gidiyorum. Bu yol üzerinde Yalova Özdilek tost çay kahve için, eğer çok aç olursam ki bazen üst üste yolculuklar oluyor o zaman yine Yalova Köfteci Yusuf bu ikisi zaten komşular. Sonra tersi istikamette İmam Aslan tesisi vardır Gemlik'te orada da Simit Sarayı var sadece sade simit ve çay veya kahve.

Bu güzergah haricinde Susurluk tarafından geçersem orada da Yasa'yı tercih ediyorum. Yörsan son zamanlar biraz bozdu gibi.

Benim dinlenme tesislerindeki en büyük sorunum ise bana sormadan etmeden arabamı fırçayla yıkayan çalışanlar her seferinde uyarırım yıkamayın sakın derim her seferinde en uzağa koyarım ve her seferinde ucu ucuna yakalarım bu süper zekalı arkadaşları.
Yiyecek icecek icin genelde fastfood restoranlarin oldugu yerler, pek guvenemiyorum uzun yolda.
Ihtiyac molasi icin kesinlikle herhangi bir opeti tercih ediyorum her zaman temiz oluyor.
İstanbul'dan Karadeniz'e yolculuklarimda Corum-Osmancik Ulusoy Dinlenme Tesislerinde yemek yerim. Midesi benim gibi hassas ve hemen enfeksiyon kapabilenler icin temiz yerdir.

Ankara-Karadeniz yolculuklarimda Sungurlu'da Mavi Ocak tesislerinde yemek yiyebilirsiniz. Temiz tesistir.

Ankara'nin dogusuna yolculuk yapacaklar icin yol ustu kesinlikle herhangi bir tesiste yemek ihtiyaclarini gidermelerini tavsiye etmem. Mumkunse sehir iclerine girip yemek yesinler.

Igdir haric nerede temiz, hijyen yemek yenir ogrenmek isteyenler mesajla ulasabilir.
Maraş-Kayseri arası kıskaçlı tesisinde pirzola yenmeli dediğim başlık.
İzmir İstanbul yolunda, Manisa Çıkışı manisaspor tesislerinde manisa kebabı. Highway outlette sucuk ızgaracıda güzel.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir