• / 2
henüz böyle bir girişimim olmadı fakat sözlüğümüzün güzel insanları ve yazarlarının ilk bu işe nasıl başladıklarını merak ediyorum açıkçası.

her tatlı viraja biraz hızlı gireyim adrenalin yaşıyayım ve sokakda her tatlı virajta şöyle güzelce döneyim demeye ne zaman ve nasıl başladınız? ilk girişimleriniz nasıl, ne zaman ve hangi araçla oldu
Yağmurlu bir havada arkadaşları eve bırakacaktım U dönüşü yapmam gerekiyordu arkadaşların gazıyla deneme girimişine kalkışıp yolun ortasında spin atmamızla son bulan, ilk ve son denememdir. Hala aramızda muhabbeti döner. (Araç full stock E36)
İlk olarak el freni ile keko gibi deneyimlediğim durumdur. 94 model Ford Festiva ile gerçekleştirmiştim.

Sonrasında ise okul bembeyaz kar altındayken yine el freni yardımı ile Mitsubishi colt cz3 aracımla.

Bir süre sonra ise lift off öğrenmem ile virajlara çılgınca girmem sonucu hala devam etmektedir (bkz: swh)

Bir de keko damarım tuttuğunda avm otoparklarının en alt katlarının bomboş kenarlarında oluyor ama söylemeye pek gerek yok sanırım (bkz: içimdeki apaçi)
El freni çekip drift yapıyormuş gibi yapmaktan ileri gitmedim. Meraklıyım, yetkililere duyurulur. (bkz: swh)
Ön çeker arabaya param yettigi için yıllar evvel el freni ile apaçilemiştim. artık yapmıyorum.
Ama valeligim sayesinde ( sayıplarından özür diliyerek)
özellikle yaglı boya otopark zemininde mercedes c180 özellikle kompressör lü olanlarda ufak tefek yapıyordum. keza bmw ler ile.
bir ara porsche 911 turbo ile denedim sanki araba kendi kendine gidiyor gibi otopark çıkışında baya baya drift yapmıştım. keiici görse yakteee yakteeeeeeee diye bagırırdı.
bi ara 640 ile çok güzel yanlamıştım yine.
taaki s2k gelene kadar vsa yı kapatıp denedim gazı bırakmama ragmen göt baş ayrı ayrı giderek en son duvara santimler kala kurtarınca o heycandan baya bir kendime gelemedim. şimdi başka sektördeyim ve 98 mondeom ile yapamıyorum.
Kapalı alan toprak zemin/mıcır zeminde eşime araba öğretmeye gelip önden çeker arabayla ağırlık transferi metoduyla yapmayı denemişliğim vardır. Çok çılgın yanlayamasam da arkanın kaydığını hissetmek ve her tarafı toz dumanna çevirmek bana yetmişti.
Bu deneyimimden yola çıkarak önerdiğim şu ki kapalı alan gevşek zemin bu işlere başlamak için büyük avantajdır.
Bmw 1 serisini aldığımın ilk günü boş bir arazide yapmıştım ve o an kendimi tokyo drift filmindeki D.K gibi hissetmiştim.
16 yaşındayken annemin 2004 model Cliosuyla el freniyle boş arazide denemiştim yani drift sayılmaz arkayı kaydırıp duruyordum. Böyle böyle filmlerde kayarak duran polis arabası kıvamında başladım. Sonraları U dönüşlerinde vitesi 3 den 2 ye çekip el freni çek bırak gaza yapıştırarak durmadan hatta hız kaybetmeden dönmeyi öğrendim. Arkadan itiş olarakta ilk : acemi bir arkadaşımın babasının şahin'ini kaçırıp yanıma gelince gerçekleşmişti. Sürekli arabayı stop ettiriyordu ben de sinirlendim araba kullanmayı öğrenince gezeriz diyip indim. Kanka gel sen kullan falan dedi. İyi hadi dedim. Bindim tüplü şahine dalgasına da bununla ne yanlarız be diyordum. Arkadaşta bunun üzerine yapalım kanka falan diyince, boş taşlı bir arazide 2. viteste debriyaj pompalamıştım. Şahin bile olsa bayaa eğlenmiştik. Şimdi 23 yaşındayım öyle çok çok özel bir durum ve yol olmadığı sürece sakin sakin kullanıyorum. Uslandık mı büyüdük mü bilmiyorum ama o eski heves kalmadı sanki. Yalan! şimdi bir Mx-5 olsa ne dönerdim be sözlük :)
İnternette gördüğüm arka tekere parke koyup el frenini çekip önden çekişli arabayla arkadan çekişli gibi drift yapma tecrübesine sahip oldum. Gerçekten inanılmaz bir zevk veriyor o videoyu bulursam paylaşıcam sizlerle. Bu easy drift denen zımbırtının el yapımı olanı gibi düşünün. Neyse sözlük hala gözüme güzel gelen yollarda elim o el frenine gider ayda yılda bir
(El freni teli koptu)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir