yol üzerinde yayaların karşıya geçmesi için özel olarak işaretlenmiş bölümdür. yaya geçidinde eğer yaya varsa araç durmak zorundadır.

daha çok kavşaklarda bulunan yaya geçitleri okul önleri ve alışveriş bölgeleri gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde ya da yol genişliğinin fazla olduğu, karşıya geçişin tehlikeli olacağı bölgelerde de bulunabilir.

teknik olarak ikiye ayrılır. sinyalizasyonlu yaya geçitlerinde araç sürücüleri ve yayalar ışığa göre hareket etmelidir. eğer yaya geçidinde sinyalizasyon yoksa, araç sürücüleri yaya geçidine giren yayaya durarak veya yavaşlayarak ilk geçiş hakkını vermelidir.
yayaların trafikte aslında ne kadar öncelikli olduğun gösteren kuraldır. ancak ne yazık ki (tabii ki ülkemizde) pratikte pek işlemez. bakın vikipedi ne diyor:
--- spoiler ---
sürücüler bu tür yollarda yaya geçidi uyarı levhasını gördüğünde hızlarını azaltmalı ve dikkatli olmalıdırlar.
--- spoiler ---

bunu uygulayan ya da uygulayanı gören varsa beri gelsin. türkiye'de yaya geçidinde araç yol vermez, yayalar koşarak karşıya geçmek suretiyle yolu alır.
her gördüğümde aklıma beatles'ın şu albüm kapağını getiren trafik çizgisi.
Genellikle otomobillerin yok saydıkları geçitler. Yerdeki silik çizgilerin de bunda katkısı var, adam göremiyorum ne olduğunu. Yaya olmak başa dert dostum.
trafikte buna dikkat edenlerin sayısının %10'u geçmeyeceği güzergah. ne şöförler yaya geçidini takıyor, ne de yayalar karşıdan karşıya geçmek için yaya geçidi arıyor.
ne yayaların ne de araç sürücülerinin dikkat ettiği geçittir. Yayalar genellikle iki araç arasından kör noktadan yola atlarlar, yaya geçidi olan yerde de sürücüler hiç yokmuş gibi dalarlar. Çözüm olarak bazı yaya geçitleri set yapılarak çizilir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri