maalesef ülkemizde çokça yapılan işlemdir.
spor yay'a bütçesi yetmeyen vatandaş gidip orjinal yaylarını kestirmekte, pressletmekte.
bu döviz kuru böyle olduğu müddetçe geliri düşük kesim buna devam etmek zorunda kalacaktır.
fabrikanın aylarca ar-ge yaptığı, belki milyonlar harcayarak ürettiği yayı 'sanayideki ustaya' emanet etmektir. anlarım maddi durum yetmez tamam ama arkadaşım hayatından daha mı önemli arabanın basık olması? arabanın kafası yerde olmayınca mutlu olamıyor musun mesela? hızlı girdiğin virajda arabanın nasıl tepki vereceğini biliyor musun? ya küçük bir tümsekte? ya top gibi sekersen? uzak dur canım kardeşim şu işlerden.
ölmeyi bayılmak sanan milletimizin çokça sevdiği bir olaydır.
150-200tl'ye yay presletip canlarını buna emanet etmeye bayılırlar. Olum kendini düşünmüyorsan bizi düşün, ben seninle aynı yolda gitmek zorunda mıyım?
Bir sonraki seviye komple yayları çıkartmaktır. O amortisör kuleden fırlayınca da ailesi ''okumadı sürünüyor'' diyecek haberi yok.
azcık metalurji bilgisi olsa tüm herkesin uygulatmayı bırakacağı işlemlerdir.
"yok abi bizim arkadaş yaptı soğuk press sıcak değil 6 aydır kullanıyor hiç de bişey yok" diyenlerin sık sık duyulacağı işlemlerdir ayrıca. E be denyo o yay içinde gözle göremediğin ne kadar mikro çatlak var,arabanın salınımına etki edecek sen biliyor musun diye ağzının ortasına yay vurulacak işlemdir.
O yay sonra biraz seken asfalta sahip bir virajda bir kırılır, haberlerde sürücü birden aracın kontrolünü kaybetti diye çıkar.
Hiç bir şekilde yapılmaması gereken işlem, Malzemenin mukavemetini yok edip o yayla yolda gitmek hatta ve hatta gazlamak çok risklidir. Ucuz spor yaylar bile çok tehlikeli iken bunu yaptırmak intihar etmektir.
Zamanında bi heves ile benimde yaptığım, hatta başlıkta ki 2 ayrı hadiseyide yaptığım uygulamadır.
Önce pressledik, bana yetmedi. Biraz daha presslemek istediğimde usta baklalarin birbirine fazla yaklaştığını daha fazla pressleyemeyecegini söyledi. Bende 1 bakla kadar kestirdim. Çok matah iş yapmış gibi gelip anlattım bide.. Gençlik hevesi ile yanlış olduğunu bile bile yapmıştım.. kimseye tavsiye etmiyorum
Canına kastı olanların seçimi, mogadişu ve uganda gibi otomobil modifiyesi konusunda kendini aşmış ülkelerde ilk yapılan yürüyen aksam setup ı. TR olarak az da olsa konunun gerisindeyiz.
Yayı kırık bi şahini görünce yapmanın mantığı garip geliyo.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri