Yarışçı olabilmek için öncelikle yarış pilotu davranışlarını - hem pist üstü hem pist dışı- çok iyi analiz etmiş olmak gerekir. Sadece iyi bir çizgiye sahipsiniz diye iyi bir yarış pilotu olmazsınız. Rakiplerinizle gireceğiniz rekabette çelik gibi sinirlere sahip olmanız gerekir. Ne zaman nasıl tepkiler vereceğinizi çok iyi bilmeniz, pist üzerinde ne zaman atak yapılıp ne zaman sıradan turlar atacağını iyi analiz etmeniz gerekir.

Yarış pilotluğu sadece hızlı gitmek değildir, gerektiği yerde gerektiği kadar hızlı gitmektir. Anlamsız hızlı olmak bazen sadece başınızı belaya sokar, alacağınız puanlardan eder. Aynı zamanda kötü geçmiş bir yarıştan ya da takım arkaşınızın sizi tam anlamıyla silip süpürdüğü bir ortamın psikolojisinden olabildiğince çabuk sıyrılıp, bir sonraki yarışta sanki bunlar hiç olmamış gibi davranabilmek büyük meziyet ister. İşte bu ve bunun gibi psikolojik oyunlar, işin otomobil kullanma dışındaki taktiksel zorluklarıdır.

Genelde yarış pilotları egolu adamlardır, 'rock star' olmalarıyla ünlüdürler. Zor adamlardır ama pistte sadece ve sadece yarış kazanmaya odaklandıkları ve başka hiç bir şey düşünmedikleri için saygıyı hak ederler. Genelde yenilgilerden hiç ama hiç hoşlanmazlar... Çok yarış izlemek biraz olsun bu dediğim noktaların geliştirilmesi için iyi olabilir...
tümünü gör