Şimdi ülkemizde en çok merak edilen konu hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum sizlere. Sözlük yazarlarının bunları defalarca yalamış yutmuş olduğunun farkında olsam da okumak isteyenlere bilmeyenlere bir faydası olursa ne mutlu bana.

Öncelikle kabul edin ki, tek yetenekli olan siz değilsiniz. Evet belki gerçekten yeteneklisiniz fakat maalesef üzülerek belirtiyorum ki türkiyede işler yetenekle değil PARA ile yürüyor. İmrenerek izlediğiniz çoğu yarışçıya soru sorduğunuz zaman size ilk olarak paran var mı diye soruyor. Şimdi eğer paranız varsa bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. (Bunları gerçekten üzülerek belirtiyorum)

Piyasada yarışan çoğu kişinin de sırf parası olduğu için yarıştığını unutmayın. Çok yetenekli pilotlar tanısam da defalarca kez türkiye şampiyonu olmuş olsa da sponsor olmadığından yeni sezonda belki yarışamayacak. Neyse konuya gelelim.

Şimdi nerede yarışacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Pist, ralli, drift, tırmanma, karting, volkicar tarzı birçok tercihiniz mevcut.

Ucuzlardan başlayalım. Karting gayet ucuzdur eğer düzenli ayıracak paranız varsa fakat yaşınız ilerlemişse bir faydasını göremezsiniz. Yani genelde çocuklar içindir. Ruhunda yarışçı olmayı hissettiğiniz çocuğunuz varsa mutlaka yönlendirin.

İkinci olarak şansınız Volkicar. Kaç yaşında olursanız olun katılabiliyorsunuz. Tabii ki önce 600 tl karşılığında eğitimini alıyorsunuz. Sonrasında antrenman yapmak isterseniz 10 dakikası 150 tl. Diğer branşlar düşünüldüğünde gerçekten ucuz olan bir branştır. Tek marka kupasıdır yani herkes aynı araçla yarışıyor olacak. Bu yüzden teknik anlamda kimseden geriliğiniz veya önceliğiniz yok. Eğiticidir. V2 amatörler için olanıdır. 6.000 tl karşılığında 3 yarışlık bu seriye katılabilirsiniz. 3 yarış sonucunda ilk 3e para ödülü verilir. V1 challenge profesyonellerin yarıştığı kategoridir. Aslında prof derken yani motorsporu geçmişi olan en azından v2 yapmış olanlar gibi. Bunun maliyeti 48.000 tl civarıdır. Sezonda 7-8 yarış yapılır ve her yarış sonucu para ödülü vardır. Yani verdiğinizin daha çoğunu kazanma imkanınız vardır. Fakat kolay değildir.

Pistlere geçecek olursak pist yarışları mecvuttur. Tosfedden 600 ve 900 tl arası bir lisans bedeli ödeyerek lisanslı olursunuz. Pist aracı hazırlamanız gerekir. Her şeyi fia onaylı olmalıdır. En basit aracı 15.000 tlye alabilirsiniz. Fakat zevk alır mısınız bilemem.

Rallide de mevzu aynıdır. İsterseniz eğitimini alırsınız fakat eğitim fiyatları ateş pahasıdır. Sponsor yok denecek kadar azdır. Genelde kemikleşmiş kadrolar yarışır. Gençlere çok olanak sağlanmaz. Olanaktan kastım tamamen sponsor. Yine aynı şekilde lisans alarak hiçbir eğitim almamış olmanıza rağmen yarışmaya başlayabilirsiniz ama bu çok risklidir. 2000 tlye kadar yarış başına araç kiralayabilirsiniz. Genelde servis ücreti de eklenir üzerine. Kendim araba alayım derseniz en dandiği 15.000 tldir. Gram zevk almazsınız. Başınıza birçok tatsız olay gelir. İşin büyüsü kaçar. Soğursunuz. Zevk alabileceğiniz en ucuz araç 30.000 tldir. Her yarış aracın hasarı mecvut olarak artacaktır. Basit gibi görünse de en zor motorsporlarından birisidir. Kırıcı etaplar arasında servis yapmadan kilometrelerce yol katedersiniz. Servis ücretlerini karşılamak zorundasınızdır.

Drift için yine aynı şekilde drift aracı hazırlamanız gerekir. Hali hazırda drift akademileri mecvuttur. Onlara başvurabilirsiniz.

Kaskınız tulumunuz eldiveniniz ayakkabınız her yarış branşında geçerlidir. Bu ve bunun gibi atılımlarla yarışmaya başlayabilirsiniz.

Benim o kadar param yok kendime yetecek kadar var diyorsanız önerim şudur, varsa bir aracınız yavaş yavaş yükleyerek track day kovalamanızdır. Rakip kendiniz olacaktır. Her seferinde sürenizi azaltarak ilerletmelisinizdir. Son sınıra geldiğinizi düşündüğünüzde aracınızı satıp belki daha yüksek performanslı araçlara geçebilirsiniz.

Ben onla da uğraşamam ama harcayacak ufak tefek param var diyorsanız mutlaka Volkicar'ı deneyin. Örneğin kendi aracınızla istanbul parkta pist gününe 250 tl veriyorsunuz. Kendi aracınızdan yiyorsunuz. Benzin parası veriyorsunuz. Lastikler, cosurdamış frenler derken Volkicara 10 dk 150 tl vermek mantıklı iştir. Eğlencesini alırsınız. Süre kovalarsınız. Bir süre sonra sürüş dinamiklerinizde oldukça iyi şeyler hissedersiniz. Benzin sizden değil lastik sizden değil kendi aracınız değil. Daha karlıdır.

Karar sizin?
tümünü gör