Motor sporları yapmak için bazen özel üretilen bazen de seri üretim otomobillerden çevrilen arabalardır. Seri üretim otomobillerin yarış arabalarına çevrilmesinde kullanılan malzemelerin FIA tarafından homologe edilmiş olması gerekmektedir. Nedir homologe? Homologe federasyonun belli bir süre zarfı içerisinde onayladığı malzemelerdir. Yani örnek vermek gerekirse bir yarış eldiveni 2018 yılına kadar homologe edilir, yani 2018 yılına kadar kullanılabilir. Federasyon bunlar hakkında homologasyon kuralları açıklamaktadır. Araçta kullanılan en ufak malzemeden en büyüğüne, koltuğundan kemerine, direksiyonundan intercom'una kadar her şeyi homologesi var.

Yarış arabalarına dönecek olursam bu başlığı, tarafıma her seferinde sorulan "motor sporları tehlikelidir" veya "tehlikeli midir?" algısına cevap olarak açıyorum. Genelde Volkicar sürdüğümü duyan eş dost bu konu hakkında çok soru sormaktadır ve Volkicar da bir yarış arabası olduğundan hepsini anlatayım.

Hayır arkadaşlar motor sporları tehlikeli değildir aslında. Yani günlük yaşamınızda çıktığınız gezdiğiniz tozduğunuz bindiğiniz ettiğiniz hiçbir şeyden daha fazla tehlikeli bir yanı yoktur. Kemer, takla barı, kask, hans gibi bir çok koruma ekipmanı ile motor sporları istanbul trafiğinden daha güvenlidir.

Peki bu yarış otomobillerini güvenli kılan şey nedir? Tabii ki öncelikle bunların başında takla barı gelir. Takla barı otomobilden otomobile değişen bir yapıya sahiptir. Her demirci çıkıp da takla barı yapamaz. Şasi'nin belli noktalarına bağlanan takla barının da ustaları vardır. Usta doğru noktalara, doğru kaynaklar ve doğru ölçüler ile takla kafesi yapar. Bundan sonrasında ise araç içerisinde bağımsız bir cisim bırakılmaz. Yani hem ağırlık hafifletme konusunda kullanılan bu teknik hem de kaza anında uçup kaçan sökülen bir tarafınıza zarar verebilecek her türlü malzemeden kurtulmak içindir.

Önünüzdeki direksiyon vites topuzu el freni gibi her detay yine fia tarafından homologe edilen malzemelerdir.

Takla kafesinden sonra koltuklar büyük önem taşır. Yarış koltuklarını diğer koltuklardan ayıran şey sağlamlığı ve dar olmalarıdır. Yani yarış arabasının içinde bindiğiniz koltuklarda vücudunuzu fazla hareket kabiliyeti olmaz. Bugünlerde binip oo yanal destekleri iyiymiş dediğiniz binek otomobil koltuklarının 10 katı bir yanal destek ve kavrama söz konusudur. Sert yapısı ile de sağlamdır ve koltuktan sağa sola hareket etmenizi önler.

Tabii ki bunlar hiçbir zaman tek bir şekilde değil hepsi birbiriyle bağlantılı şeylerdir. Yani anlatacağım 6 noktalı kemer olayı tamamen takla kafesine bağlı olan kemerdir, bu sağlam koltuklar olmasa kemerler bir işe yaramaz, bu kemerler olmasa sağlam koltuklar hiçbir şeye yaramaz. Bunların ikisi olmasa takla kafesi hiçbir işe yaramaz gibi hepsi birbiriyle bağlantılıdır.

6 noktalı kemer bildiğiniz binek otomobillerden farklı olarak, bacak aranızdan yani kasıklarınızdan, belinizden ve sol sağ omuzlarınızdan gelerek ortada bağlanır. Genelde tüm nefesinizi vererek bu kemerleri takarsınız ve hareket edemeyecek kadar sıkarsınız. Bu doğru olandır. Kaza anında savrulmanızı, zarar görmenizi engelleyen en büyük önlemlerden birisidir bu 6 noktalı kemerler.

Gelelim kask'a. Kask hiçbir zaman tek başına kullanılmamalıdır. Çünkü kask kafanızı olduğundan daha fazla ağırlaştırır. Kaskın olmazsa olmaz bir parçası hans isimli aparattır. Bu aparat omuzlarınızdan vücudunuza ve omuriliğinize doğru kaska bağlanır ve herhangi bir kaza anında, sırf kask ile olduğundan daha fazla ağır hale gelen kafanızın sert bir şekilde öne doğru hareket ederek boynunuzun kırılmasını önler. Yani tabir yerindeyse hans olmadan yaptığınız kazada kask ile kafanız top gibi seker ve daha fazla tehlike arz eder. E bu önlemi de aldıysak geriye tehlikeli pek bir şey kalmıyor gibi. Tabii ki belli bir süre yanmaya karşı dayanıklı tulumlar, eldivenler, içlikler her zaman vücudunuzun olası bir yangına karşı koruyucusudur.

Bunları neden yarış arabası başlığında anlattım çünkü çok soru geliyor bu alanda. aa yarış arabası mı çok tehlikeli diye. Anlattıgım her şey yarış arabası ile bir bütündür. Tabii ki sözlük ahaline anlatmadım bunları ama en azından birileri okur faydalanır ve öğrenir diye umuyorum.

Genel yarış arabası özellikleri ise, içindeki her ağırlıktan arındırılmış, takla kafesi olan, çoğunlukta sıralı şanzımana sahip olan, içinde yangın tüpü bulundurmanın zorunlu olduğu ve kimisine çok ayrı bir dünya olan otomobillerdir.
tümünü gör
ilgili galeri