• / 2
Bazen yokuşta kalkmak için, bazen devirlensin biraz diye, bazen hızlı kalkabilmek için.
Genellikle acemiler için kullansakta bunu hepimiz yapıyoruz.
candır, manuele sırf bunun için binilir.
Debriyajin erken bitme sebebidir
Yokuşlarda bunun yerine el freni ile kalkmak acemilik değil ustalıktır. Debriyajı boşuna yemez ancak ara sıra yarım yapılıp devrin toparlanması, hızlı kalkış için vs oldukça keyiflidir. Otomatik ler kıskansın manuel den selamlar
Kısa bir sürede debriyajınızın yani baskı balatanızın biteceği anlamına gelen hareket. Genellikle acemiler bunu yaparlar. Doğrusu debriyaj ile işiniz biter bitmez ayağınızı üstünden çekip kenara koymaktır.
Bunu yapmamak için yapmanız gereken bir şey var, araba ilerlerken soldaki ayak koyma yerine koymaya çalışın ayağınızı. Başta zor gelecek, vücut kabullenmek istemeyecek. Emin olun zamanla alışacaksınız.
alışılınca kurtulamayan hareket. bünyede yer edince ne yaparsanız yapın, istemdışı kendinizi yaparken buluyorsunuz. tek kurtuluşu, manuel vitesten kurtulmak.
yokuşta kaydırmamak için hazır durumda bekleme kolaylığı. stres yaşamak istemiyorsanız ve ayağınızın ayarı yerindeyse yapınız, efenim. debriyaj öyle hemencecik bitmez, bu yüzden.
türk tipi şoför refleksi.

aceminin kendini güvende hissetmek istediği için sürekli yarım debriyaj yapmasıyla başlar, kalfalık evresinde alışkanlığa, ustalık çağında ise reflekse dönüşür. oto sanayideki ustaların en çok para kazandığı araba parçası olabilir zannımca.
Yokuşlarda kullanılanı dışında sıkışık trafikte oldukça mecbur duruma düşersiniz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir