Yarı otomatik --- YO
Tam otomatik -- TO olarak geçecektir.

Yo'te debriyaj ve baskı balata masrafı olur, to'te olmaz.
Yo şanzımanın yakıt tüketimi to şanzımana göre daha düşüktür.
Yo şanzıman vites değiştirirken hissettirir ama to şanzıman hissettirmez.
Yo şanzıman yokuş yukarı durunca geri kaydırır ama to şanzıman kaydırmaz.

Sonuç olarak yarı otomatik şanzımanlar sadece yakıt tüketimi konusunda öndelerdir, geri kalan tüm durumlarda tam otomatik şanzıman öndedir.
yarı otomatik şanzıman insanı hayattan soğutur, tam otomatik hayata tutundurur.
bunlara rakip olarak artık çift kavramalı otomatikler. yakıt ekonomisi, sarsıntısız vites geçişi, ancak mekatronik problem olasılığı. (bkz: dsg) (bkz: powershift)
malum sitede sürekli karıştırılan, yanlış bilgi verilen, yanlış kategori seçilen, araba almaya niyetlenenler için tam bir kabusa dönüşen, beğendiği arabayı tam otomatik olduğu halde yarı otomatik diye işaretlendiği için almaktan vazgeçiren, kafa karıştırıcı hede.
Yarı otomatikler sadece daha az yakıt tükettirir, geri kalanı için tam otomatik doğru tercih.
Yarı otomatik eskisidir, tam otomatik yeni. Yarı otomatik vites atarken seneler geçer, tam otomatik zart diye atar.
Otomatikleştirilmiş manuel olarakta geçer. Manuel araba kullanıyormuş gibi kullanıldığında geçişlerinin daha az hissedilmektedir. Yakıt tüketimi, tam otomatiğe göre az olsa da tercihim tam otomatikten yana olur.
Yarı-Otomatik diye geçen ancak çift kavramalı sisteme sahip olan vitesler, tam otomatiklere oranla daha başarılıdırlar. DSG,EDC,Powershift,DTC,PDK gibi her firmanın farklı isimlendirdiği bu çift kavrama teknolojili şanzımanlar hem daha eğlenceli sürüş yapmanıza sebep olur hem de tam otomatiklere oranla uygun yakıt tüketimleri sayesinde verimlidirler. Çalışma prensiplerinden dolayı sert kullanım dışında kolay kolay vitesin geçtiğini farketmezsiniz. TO şanzımanlarda ise durum biraz daha farklı. Açıkcası benim beğenmeme sebeplerimden bitanesi (günlük araç üreten markalarda) aracın sürekli yarı kavrama modunda gidiyor hissiyatı vermesi. Araç daha 2bin devirde ancak sanki gaza bastığım gücü tekerlere iletirken arada bi yerlerde kaybediyor. Zaten bu sebepten dolayı genelde 0-100km hızlanmaları ve yakıt tüketimleri dahs düşük oluyor To şanzımanların. Ayrıca eğlenceli bir sürüş yakalayamıyorum. To şanzımanlardan bahsederken kapsam içine aldığım şanzımanlar premium segmentte olmayan standart şanzımanlar, tabikide çok iyi ve verimli tam otomatik şanzımanlar mevcut. Örneğin BMW bu konuda harika işler çıkarıyor. Ancak günlük hayatta C segment bir araç alırken CVT - Tam Otomatik ve Yarı Otomatik Çift Kavrama arasında tercih yapma fırsatım olursa çift kavramalı yarı otomatik şanzımanı tercih ederim kesinlikle.

Not: Güncel hayatta Dsg şanzımanlı bir araç kullanıyorum ayrıca Powershift,EDC deneyimim oldu. Tam otomatik olarakta ailemde Opel'in Tam otomatik şanzımanlı bir aracı var, Kullandığım Bi kaç farklı araç var. Bu deneyimlerim sonucu yukardaki düşüncemi savunuyorum
Aslında yarı otomatik derken robotize şanzıman kastedilir. Fakat bazı ilan sahipleri kulakçık veya manuel + - modu olan araçlarına da yarı otomatik diyerek yanlış kullanmaktadır. Tam otomatik ise genelde tork konvertörlü şanzımanlara verilen isimdir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri