ford'un, uzun farlar yakıldığında diğer sürücülerin gözünü alma sorununu çözmeye yönelik geliştirdiği far sistemidir. yeni yansımasız uzun farlar sayesinde kullanıcı ikide bir kapatıp açma gerginliğinden kurtuluyor ve diğer sürücüler de uzun fardan rahatsız olmuyor.

yeni farlar, ford’un "uyumlanabilir ön aydınlatma sistemiyle" birlikte çalışacak. söz konusu sistem uzun far açısını ve yoğunluğunu hız, ışık ve direksiyon açısına göre otomatik ayarlayabiliyor. yansımasız uzun farlar ön cama monte edilmiş kamera aracılığı ile geceleri 800 metre mesafeye kadar yoldaki motorlu araçların ve bisikletlerin farlarını ve arka lambalarını tespit edip diğer sürücüleri ve bisikletlileri rahatsız edecek, hatta görüşlerini engelleyecek ışıkları bloke ediyor. (çalışma prensibi, başlıktaki videodan detaylı şekilde incelenebilir)

yansımasız uzun farlar tüm yeni ford s-max, galaxy ve ford edge modellerinde bulunabilecek.
Oldukça faydalı bir icat. Açıkçası uzun yollarda beni en büyük strese sokan karşı taraftan gelen uzun farlardı. Abim açmış yolu görmek için 150 kilometre olmuş kapatmamış. Canlı görmeden inanmam ama fikri beğendim.
Audi'nin daha önce led farlar üzerinde uyguladığı sistem.

(bkz: Audi Matrix Led Far Sistemi)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri