yamaha'nın yeni standartlar dolayısıyla, yamaha x-max 250'nin yerine getireceği motosiklet. beklentiler tabii ki çok yüksek ama çok büyük bir sorun var.

o da şöyle ki; bu alet 300 cc olacak, yeni standartları 250 cc karşılamıyor. 300 cc olacak olması şu demek ötv oranı %8'den %37'ye çıkacak. yani çok da avantajlı bir fiyata sahip olacağını düşünmüyorum.

bakalım neler olacak göreceğiz.
ülkemizde satması çok zor olacak modeldir. malum ötv oranları sebebi ile. bunun yanında x-max 250 nin biteceğini düşünmediğim durumu da barındırır. firmalar ürün gamını belirlerken ülkelerin mevcut durumlarını hesaplayıp modeller arasında esneme yaptıkları durumlar çokça karşımıza çıkmaktadır. r25 örneğinde gördüğümüz gibi avrupa yollarında r3 yani 300 cc olarak satışa sunulurken ülkemize motor bloğunda değişikliğe gidilerek 250 cc olarak getiriyorlar. avrupa yollarında otoyola çıkma kuralında alt cc uygulaması olduğundan ve vergi tecavüzü bulunmadığından genelde bir kaç gömlek daha büyük cc ler tercih edildiği için de 300-350 cc gibi aynı motorlardan bolca bulunuyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri