Hiçbir zaman anlamadığım, hesaplama çeşididir.
" km'de 20 krş yakıyor, uzun yolda 15 krş yakıyor" gibi tespitlerle
tüketim değerleri vermeye çalışmanın mantıksızlığı nedir arkadaş?
Ha sen dersinki; "benim ülkemde benzin şu fiyattır ve sabittir" o zaman bir derece mantıklı.

Ama sürekli değişen benzin fiyatlarına göre kuruş/km hesabı yapmak tamamen yanlıştır. Ayrıca yaptığın her kilometredeki sürüş şartları aynı değildir. Yükün, kaç kişi yolculuk ettiğin, lastikerin basıncı gibi değişenlerle
kilit trafikte yaktığın benzin ile yoğun ve akan trafikte yaktığın yakıt bir olamaz. Benzin ışığın yandı mı ?
Yok mu yol bilgisayarın, kara düzen, sıfırlarsın kilometreni, koyarsın yakıtını bir daha ışık yanana kadar
bakarsın kaç km gitmişsin. Yol bilgisayarın varsa ona bile gerek yok. Bunca objektif sonuçlar alabileceğiniz
yollar verken "hmm evet bugün 17.8 km gittim kuruşu şu kadardan, şu kadar benzin harcamışım" diye
ikinci bir hesap yapmaya gerek yoktur. Durduk yere sinirlendim şimdi bak
Ülkemizdeki bir acayiplik daha. Normalde söylenmesi gereken 100 km'de X litredir. Bununda bir sebebi vardır, yukarıda da söylendiği gibi araçlar her km'de aynı yakıtı yakmaz o yüzden "ortalama" bir değer verilir. Adı üzerinde olan bu değer 100 kmlik mesafeyi olası ortalama değer ile yakıt sarfiyatını belirtir.
Kurus hesabi o kadar karisik degildir. Ayrica 100 km de x kadar yakit yakiyor demekte ayni parametreler ile ilinlidir. Yani o zamanda lastik havasi klima acikligi aractaki yolcu sayisi jant inc farki vs de hesapta degisiklik yapacaktir. Kurus hesabi yapanlar zaten son aldigi benzine gore hesap yapar. Ornegin 100 tl lik yakit alir sehir ici kullanir 300 km yapar sonuc 100 lt / 300 km = sehir ici 33 krs olarak soylenir. Uzun yolda sabit hiz ile dur kalk olmadigi icin, atiyorum yine 100 tl benzin ile 400 km yapar bu da 100/400= 25 krs yakiyor diye sehir disi bedeli hesaplanir. Zaten kurus hesabi yapanlar genelde su bilgiyi verir 4 kisi klima acik uzun yolda 25 krs yaktim yada x krs yaktim diyebilir. Ayrica malumunuz her aracta yol bilgisayari yoktur. Her arac 2005 model ustu veya premium alt segment degildir :) ayrica akilli telefonlariniza basit bir aplikasyon indirerek aylik aldiginiz benzini son aldiginiz yakittaki gittiginiz km yi vs gibi parametreleri girerek hepsinin cetelesini tutabilirsiniz. Fakat en guze hesap araclarin fabrika verilerine 2 lt eklemek olacaktir.

Cevaben edit:
benzin fiyatları ne kadar oynak olursa olsun. Kuruş hesabındaki sapma 1-2 krşluk olacaktır. Buyrun hesaplayalım.

4.70 ten 100 tl benzin alsak 21.2 LT benzin almış oluruz.
4.85 ten 100 tl benzin alsak 20.6 LT benzin almış oluruz.
100 TL gibi bir rakamda yaklaşık yarım litrelik fark oluyor.
Yani littresinde 15 krş'luk 1 zam bile görsek kuruş hesabı çok fark etmiyor.
Kuruş hesabı yol hesabına en uygun hesaptır. Sonuç olarak aracınız son hesabınıza göre 35 krş yakıyorsa sizde 1000 km yol gidecekseniz 350 tl lik yakıt harcarsınız. Hata kuruş hesabı yapanlar 35 değil 40 yaksa 400 tl lik yakıt harcarım diye hesaplar. Yani kuruş hesaplayanlar aslında kuruşu hesaplamayanlardır :) Sadece maksimum yakıt değerini çıkartılar.
Diğer taraftan da litre hesabı yapanlar 100 km de 7 lt yaksam 1000 km de 70 litre yakarım litresi 4.75 ten x 70 diyerek rakamı bulur. Sonuç olarak iki hesapta doğrudur. Sonuç değişmez öyle düşünüldüğü gibi de cahil işi değildir. Matematik gerekir :)

Not: Ne kuruş, ne litre hesabı yaparım. depoyu doldurur bittiğinde yaptığım km ye bakar, aldığım benzine bölerim.
Bu şekilde son depomdaki yakıtın kilometre bazında ne kadar yakıt harcadığını bilirim.
Örneklersek son depo dolumumda 212 tl yakıt aldım ve 620 km yol yaptım. Km'de başına da 34 krş yakıt harcamış oldum. Yol bigisayarımda ise 100km / 7.2 lt lik değere bakınca hesabın doğru olduğunu 100 km de 7.2 yaktığımı km bazında ise 34 krş a tekabül etitğini gördüm.
(bkz: sıkılmadan okuyana oscar!)
Sevgili suserler;
Diyelim ki aracımız 100 km de 5 litre yakıyor mazotun da 4 tl olduğunu düşünelim. Aracımız 20 kuruş yakar
Şimdi de mazotun 4.25 kuruş olduğunu düşünelim 21.2 kuruş yakar
Tabiki 3.75 olursa da 18.8 kuruş yakar.
Şimdi arkadaşlar arada 1 kuruşluk hadi 10 litre yakan arabalarda 2.50 kuruş farketsin ne fark eder.
Kuruş hesabı yapan insan düşünür derki ben Bursadan Erzurum a gidecek yol 1300 km 20 kuruştan 260 lira yakar ona göre de kendi cebini ayarlar.
Arkadaşlar ben de normalde kuruş hesabı yapmam ancak bir yere gideceksem de bana maliyeti ne olur onu da bilmem gerekir. Ayrıca çoğu arabanın yol bilgisayarı yanlış yansıtabiliyor.
Aldığınız yakıt litresinden de anlayamazsınız çünkü deponuzda kalan mazotu bilemezsiniz.
Yapanları gördüğüm zaman hep sinirlendiğim, yol bilgisayarın yok ise aldığın fişteki tl kısmına değil litre kısmına bakıp onunla işlem yapıp yine lt/100km bulabilirsin. Bu kadar oynak yakıt fiyatları varken aşırı anlamsız buluyorum.
Bide bunun hep 50tl alan versiyonları vardır, adam gitmiş 50tl vererek bi kere 97 oktan almış bikerede normal benzin almış sonra gelmiş "aga 97 oktanla daha az yol yapılıyo" demiş. Kardeş angutmusun yani 97 oktanın litre fiyatı daha fazla olduğu için ve sen hep 50tl aldığın için daha az yakıt alabilmiş oldun ve tabikide daha az gidiceksin.
neden yapıldığını bir türlü anlayamadığım hesaplama yöntemi. artık hemen hemen her otomobilde ortalama yakıt tüketimi yazıyor, sen neden gidip 40 takla atıp bunu kuruşa çeviriyorsun kardo? bana biraz cahil işi gibi geliyor.
her zaman 50 liralık alanların hesapladığı yöntemdir. istasyonun istasyonu tutmadığı litre fiyatları olan ülkemde, bu ince kuruşluk hesapları yapanların önünde saygı ile eğilmek istediğimdir..
En az miles per gallon kadar sacma olan hesaplama seklidir. lt/100 km universal olsun da top gear izlerken hesap makinesi kullanma devri bitsin artik
Yine MPG adamlar içi mantıklı bir değer de kuruş hesabı sürekli değişkenlik gösterdiği için acayip saçma. Yani litresi 4 TL'yken 50 kuruş yakıyosun diyelim, 4.5 TL olduğun aracın tüketimi mi artıyor, 55 kuruş yakıyosun? Hayır tüketimin artmıyor, aracın aynı oranda yakıyor, sadece fazla para veriyorsun. Zaten saçmalık da burada.

Gereksiz. Heee, 10 lt/100 km yakan bir araç litresi 4.5 TL ise, 100 km'de 45 TL yani 1 kilometrede, 0.45 TL= 45 kuruş yakıyor kilometrede, kolay hesap bu şekilde yapılıyor, merak edenler için.
dede adlı reyizin başlık sahibine verdiği efsane ayarı haykırarak okudum. Aklına sağlık be. Oh be. Kuruş hesabı yapmak eski toprak işi artık. Yeni nesil bilmiyor bunu, bu da bir gercek
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri