Benzin fiyatları arttıkça önemi artan mevzudur.
Herkesin ağzında 'hacı seninki kaç yakıyor' muhabbetleri mevcut.
Bir de litre bazında söylerseniz anlaşılmaz genelde.
Türkiye'de araba alınırken ilk sorulandır.
yakıt fiyatları göz önünde bulundurulduğunda sıkıntının ne kadar büyük olduğu anlaşılabilir.
Hepimiz gaz pedalının altında yumurta varmışçasına araba kullanmak zorundayız.
ismini duyunca bile tüylerimi diken diken eden hede.
kuruş cinsinden söyleyenlerin ağzına yakıt pompasıyla vurasım geliyor
En kolay karşılaştırma tarzı litre cinsinden söylemek iken neden kuruş ile söylendiğini anlamadığım hadise. Yaşlıları bir derece anlarım, araçlar litre falan göstermiyodu, onlarda öyle hesaplıyorlardı ama şu anda neredeyse bütün araçlar litre cinsinden ortalama gösteriyor ve 2 günde birde yakıt fiyatları değişiyor. Bu durumda nası hesaplayıp karşılaştırıyorlar aklım almıyor.
kuruş hesaplayan fakirler ne ayak çok merak ediyorum.

bir yerden bir yere giderken yaptıkları kilometreyi misal 33 kuruşla falan mı çarpıyorlar. Benim bildiğim hat minibüs şoförlerinde vardı bu mevzu, halka nasıl bulaştı anlamak pek mümkün değil.
halk arasında kuruş olarak hesaplanan hatta kuruşu da yanlış şekilde "180"kuruş şeklinde tartışılan hede'dir.
Zengin adamın umurunda olmayan hededir. Zira ülkemizde bir kesim "m3 koltuğa çok yapıştırıyor hep sırtlarım ağrıyor ben de bu sıcakta tee mercedes'e gidip bi c180 sipariş ettim" gibi dertlere sahiptir onun yerine. Babamla beraber pratik matematiği kuvvetli tutmak ve yol bilgisayarını teyit etmek adına benzinlikte yaptığımız hesaplardır.
Bizde benzin ucuz olsa araplardan beter oluruz. E-5 te 2 teker gitmeye çalışan apaciler çıkar. Trafikte az yakmak uğruna sakin giden bir genç apaci kitle kendini kaybeder demedi demeyin. Belki de pahalı benzin hayatımızı kurtarıyor bence böyle avutmaya çalışmalıyız kendimizi...
bir araba alırken kararınıza %50 etki eden faktör. kalan %50 ise marka, konfor, güvenlik ve performans arasında bölüşülür.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri