(bkz: Hidrojen) yakıt olarak Mazot , Benzin ve LPG 'den neredeyse 3 kat daha fazla enerjiye sahip ancak Yoğunluğu çok düşük ve doğada bulunmuyor . Yani Hidrojeni nereden elde ettiğiniz çok önemli yoksa çevreci bir yakıt olamaz . Elektrik de keza aynı şekilde .

Hidrojen için 28 kat büyük 22 kat daha ağır bir depo tankımız olmalı ki aynı işi görebilsin . Tabi bu ileride çözülecektir . Ayrıca %3 güç kaybı vardır .

(bkz: Natural Gas) yani Doğal gaz : Aynı şekilde yoğunluğu çok düşük ama avantajları çok mesela benzinli araçlarda kullanılırsa 14-15 sıkıştırma oranlarına çıkılabilir ve vuruntu yapmaz . Karbon oranı düşük olduğundan aynı zamanda çevre dostu yakıttır %25 daha çevreci diyebiliriz . Bunun sıkıntısı bir de soğutmamız lazım -163 K idi yanlış hatırlamıyorsam . Bu yüzden kendi arabalarımızda olmaz ama Otobüslerde olabilir CNG . Ne yazık ki volumetrik verimden dolayı %10 güç kaybı vardır .

(bkz: Dimethyl Eter) Dizel için kullanılır genel de . Cetane Number iyidir (bkz: Cetane number) . Cetane sayısının karşılığı benzinde oktan sayısıdır . Dizel araçlar için 50-60 arası değerler isteriz ki yakıt kolay tutuşsun yanma gecikmesi olmasın . Oktanın karşılığı diyebiliriz . Güç kaybı vardır . Bunun hakkında pek bir şey hatırlayamadım kusura bakmayın .

(bkz: Ethanol) C2H5-OH , 109 oktandır . Güç kaybı yoktur . Isıl değeri 26800 kj/kg civarıdır benzinin 42-44 bindir . Normal benzininize karıştırırsanız oktan sayısı artar zaten bu sözlükte çoğu kişi benden iyi biliyordur gerçekte kullanmıştır ben teorik olarak bilgi verebiliyorum ne yazık ki .

(bkz: Methanol) Alkollerde Hidrojen , LPG , NG vs gibi güç kaybı yoktur . Volumetrik verim iyi yani . Oktan sayısı alkollerin 109 civarıdır yani istediğimiz bir şey zaten biliniyor bu . Isıl değeri neredeyse yarısıdır benzinin .

(bkz: LPG) yazılmış ama biraz daha detaya gireyim . Parçalama yöntemi veya damıtma yöntemi ile elde edilir . 1 Varil benzinde %40 civarı benzin , %30 civarı mazot ve kalanı da oil , heavy diesel çıkar . LPG aynı zamanda benzin üretirken yan ürün olarak çıkar . Oktan sayısı yüksektir . Isıl değeri benzinden fazladır 50 bin kj /kg ancak volumetrik verimi düşük olduğundan %5 güç kaybı vardır .

Karşılaştırma

Bir resim linki koydum karşılaştırma amacıyla 83 Litre benzine göre karşılaştırma
tümünü gör