mazot : Mazot veya motorin dizel motorlarda kullanılan, ham petrolün damıtma ürünlerinden biridir.
Ham petrolün damıtılması sırasında 200-300°C kaynama aralığında alınan üçüncü ana ürün motorindir. Motorin dizel motoru yakıtıdır.

benzin : 150 °C’a kadar ham benzin, imyasal olarak benzin ham petrolün özelliğine bağlı olarak 120’den fazla hidrokarbon ihtiva eder. Bunların çoğu doymuş hidrokarbon yapısında olup, 4’den 12’ye kadar karbon ihtiva ederler.

lpg : LPG, yani Sıvılaştırılmış Petrol Gazı, ham petrolün rafinerilerde damıtılması esnasında veya petrol yataklarının üzerinde bulunan doğal gazın ayrıştırılması ile elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan, renksiz, kokusuz, havadan ağır ve yanıcı bir gazdır.
Kadınların lpg'yi utanç meselesi olarak görmesinden dolayı ben utanmaktayım.
Tasarruflu olacaksa neden benzinli bir araba kullanayım ki?
Mazot motorun yanma odasında oluşan basınç sayesinde alevlenir, kıvılcım için
bujiye ihtiyaç duyulmaz. Diğer yandan basınç oranı arttıkça motorun vuruntu yapma riski artar. Otomotiv mühendisleri bu oranı düşürmek için kafa patlatır. Bildiğim kadarıyla ulaşılabilen en düşük sıkıştırma oranı 14:1 dir.
(bkz: skyactiv-d)
benzin fiyatlarının hepsinden fazla olduğu çeşitlerdir.
Çoğu ülkede mazot fiyatı ile benzin fiyatı hemen hemen eşittir ama ülkemizde 'düdükleme' stratejisi midir bilinmez benzin daha pahalıdır.
Kimse bahsetmemiş ama önümüzdeki 20 yılın yeni yakıtı: (bkz: Elektrik)
Ayrıca bir dönem çok moda olmuş ve arge çalışmalarıyla desteklenmiş şimdilerde unutulmaya başlanan Hidrojen.
ders niteliğindeki başlık. araba uğrunda öğrendiğimiz şeylerin yarısını kimya dersinden önce öğrenseydik bugün profesör olurduk.

(bkz: kimya 101)
(bkz: Hidrojen) yakıt olarak Mazot , Benzin ve LPG 'den neredeyse 3 kat daha fazla enerjiye sahip ancak Yoğunluğu çok düşük ve doğada bulunmuyor . Yani Hidrojeni nereden elde ettiğiniz çok önemli yoksa çevreci bir yakıt olamaz . Elektrik de keza aynı şekilde .

Hidrojen için 28 kat büyük 22 kat daha ağır bir depo tankımız olmalı ki aynı işi görebilsin . Tabi bu ileride çözülecektir . Ayrıca %3 güç kaybı vardır .

(bkz: Natural Gas) yani Doğal gaz : Aynı şekilde yoğunluğu çok düşük ama avantajları çok mesela benzinli araçlarda kullanılırsa 14-15 sıkıştırma oranlarına çıkılabilir ve vuruntu yapmaz . Karbon oranı düşük olduğundan aynı zamanda çevre dostu yakıttır %25 daha çevreci diyebiliriz . Bunun sıkıntısı bir de soğutmamız lazım -163 K idi yanlış hatırlamıyorsam . Bu yüzden kendi arabalarımızda olmaz ama Otobüslerde olabilir CNG . Ne yazık ki volumetrik verimden dolayı %10 güç kaybı vardır .

(bkz: Dimethyl Eter) Dizel için kullanılır genel de . Cetane Number iyidir (bkz: Cetane number) . Cetane sayısının karşılığı benzinde oktan sayısıdır . Dizel araçlar için 50-60 arası değerler isteriz ki yakıt kolay tutuşsun yanma gecikmesi olmasın . Oktanın karşılığı diyebiliriz . Güç kaybı vardır . Bunun hakkında pek bir şey hatırlayamadım kusura bakmayın .

(bkz: Ethanol) C2H5-OH , 109 oktandır . Güç kaybı yoktur . Isıl değeri 26800 kj/kg civarıdır benzinin 42-44 bindir . Normal benzininize karıştırırsanız oktan sayısı artar zaten bu sözlükte çoğu kişi benden iyi biliyordur gerçekte kullanmıştır ben teorik olarak bilgi verebiliyorum ne yazık ki .

(bkz: Methanol) Alkollerde Hidrojen , LPG , NG vs gibi güç kaybı yoktur . Volumetrik verim iyi yani . Oktan sayısı alkollerin 109 civarıdır yani istediğimiz bir şey zaten biliniyor bu . Isıl değeri neredeyse yarısıdır benzinin .

(bkz: LPG) yazılmış ama biraz daha detaya gireyim . Parçalama yöntemi veya damıtma yöntemi ile elde edilir . 1 Varil benzinde %40 civarı benzin , %30 civarı mazot ve kalanı da oil , heavy diesel çıkar . LPG aynı zamanda benzin üretirken yan ürün olarak çıkar . Oktan sayısı yüksektir . Isıl değeri benzinden fazladır 50 bin kj /kg ancak volumetrik verimi düşük olduğundan %5 güç kaybı vardır .

Karşılaştırma

Bir resim linki koydum karşılaştırma amacıyla 83 Litre benzine göre karşılaştırma
bunlar da ilginizi çekebilir