Yağı karterden alıp basınçlı bir şekilde motorun içine basan parçadır.
İsmi önemsiz görünen ama işlevi çok önemli olan bu parça işlevini bir anlık bile kaybederse sonuç motorun yatak sarması olur.
yağ soğutucusu ile birlikte motorun kalbi denilebilecek parçadır. İkisinden biri işini yerine getirmezse motorun kucağa alınacağı parçadır.
Arabanın belki de en önemli ve en ucuz parçasıdır.
Öneminin yanında gerçekten fiyatı çok saçmadır. Motor revize edilecek ise değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. En azından yenilenmiş olur ve yenilenmiş olan motoru riske atmamış olursunuz.
Özellikle track day'lerde arıza çıkaran parça. Sebebi ise uzun virajlarda yağın merkezkaç kuvveti ile bir tarafta toplanması. Pompanın olduğu tarafta toplanmazsa eğer motor yağ basılamıyor, sonuç tabii ki hüsran.
Bir aracın kalbidir demek doğrudur. Temizlenmez veya değiştirilmezse aracınızın motoru sıfır bile olsa motor ölür.
Eğer arabanız bakımdan yeni çıktıysa ve kontrolünüze rağmen aracınız ansızın yağ lambası yakıtysa(yani yağ seviyesi normalse) şüpheyle yaklaşılması gereken bir parçadır. Burada belki bozulmuş olabileceği akla gelir fakat daha da basit olan pompaya giden yağı süzen pompa filtresinin tıkanmasıdır. Bunun için karter sökülür ve aşağı indirilir. Eğer ki yağ pompasının filtresini bu aşamada gözünüzle görüyorsanız ve kirli is ne alâ. Yoksa pompa değişimine kadar iş uzayabilmektedir.
Not: Bu problem vw golf polo tarzı araçlarda olduğunu duymuştum. Kronik bir arıza değil belki ama bir samarada hiç karşılaşmamışken bildiğim 2 tane polonun bu sorunu yaşatması, biraz genellemeye imkan tanımaktadır.
otomobiller için can alıcı parçaların başında gelir. motorunuzun uzun ömürlü olması, hatta çalışabilmesi bile bu parçanın durumuna bağlıdır. genellikle 15 yıllık bir ömürleri vardır, 15 yılı dolduran otomobillerde rektifiye ile değiştirilmesi gerekir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri