motor yağ basıncının azaldığını gösteren ikaz lambasıdır. kırmızı veya sarı renkte olabilir. yağ seviyesi göstergesinde de problem varsa bu ışık yine yanabilir.
seat ibiza cupra ve volkswagen polo gti sahiplerinin çok iyi bildikleri ışıktır.
Asla ve asla gormemezlikten gelinecek bi lamba degildir tabiki digerleride onemli fakat yag lambasi yandiysa 500 metre ilerde motoru kucaklayabilirsiniz. Yandigi gibi kontak kapatilmalidir.
gösterge tablosunda yanması ile insanı telaştan telaşa sevkeden bir lambadır kendisi. o anda bagajda yedek yağ yoksa istasyon istasyon yağ aratır. fakat bu lamba yandığı zaman; yağ kalmadı uyarısı anlaşılsa da yağın olduğunun anlaşılması halinde yağ müşürü arızalı olabilir, kablolarda gevşeklik kopukluk olabilir. Fakat en çok araştırılması gereken husus yağ seviyesi normal olduğu halde yağ filtresinin veya yağ pompasının tıkanmış olma ihtimalidir. Bunun için çekici masrafı, usta masrafı cepten çıkarılarak, tıkanan elemanların değişimi sonucu arızalar giderilmektedir.
Görüldüğü zaman direk kontak kapatılmalı motor durdurulmalıdır. Usta 1km ilerde gösterip bakayım derseniz motorunuzu elinize alabilirsiniz.
(bkz: Seat İbiza Cupra) sahibi olup 2 yıldır görmediğim ışıktır . Sanırım yeteri kadar sıkıştırmadığım için veya dizel araba gibi kullandığım için.

Yağ , motor için hayati önem taşıyan şeylerdendir . Yeteri kadar yağlama yapılmazsa veya hiç yapılmazsa o yüksek hızlarda o güzel motor o güzel atlara ( beygirlere ) binip gider aman dikkat
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri