bmw'nin dört teker çekiş sistemine verdiği ad. audi'nin quattrosundan sonra çıkmasına rağmen resmen boynuz kulağı geçmiş diyebiliriz.

normalde ön ve arka arasında %40 %60 şekilde bir dağılım yaparken, bunu saniyede birkaç defa %100 skalasının tamamını kullanabilerek değiştirebiliyor. bu özelliği sağ ve sol tekerlek arasına da eklersek, tork vektörü ile sonsuz varvasyona ulaşabiliriz. virajlarda anlık olarak gücün tamamı arka sağ tekerleğe verip kıç atmayı engelleyebiliyor.
Sportif kullanımda az da olsa önden kayan, karda ve buzda çok iyi iş yapan çekiş sistemi. önden kayması hemen hemen her awd'de olan mevzudur, kendine has değildir.
BMW'nin iddiasına göre dünyanın en hızlı tepki verebilen 4x4 sistemidir.
abs ve dsc ile korele olarak çalışarak ihtiyaç halinde saniyenin onda biri kadar sürede tepki verebilen çekiş sistemi.
quattro ve 4matic'ten kat kat iyi olan çekiş sistemi.
Sistem normal şartlarda, 30 km/s hıza kadar arkadan çekiş olarak çalışırken şartlar değiştiğinde bu hızlarda da dört çeker olabiliyor tabii. Normalde evet %40- %60, ön- arka şeklinde bir üç dağılımı var ama şartlara göre bu sürekli değişiklik gösteriyor ve hem ön hem de arka aksa gücün tamamı gönderilebiliyor. Sadece bu da değil, sağ ve sol aksa da güç dağıtabiliyor ama sadece bir lastiğe gerektiğinde gücün yüzde 50'sini verebiliyor. Tamamını vermemesinin nedeniyse tüm gücün sadece bir lastikte olmasının aşırı fazla olacağı şeklinde açıklanıyor BMW tarafından.

Böyle sistemli bir otomobille hızlı bir şekilde viraja girdiğinizde otomobil önce önden kayıyor, ardından gücü arkada attığını hissediyorsunuz ve otomobil bir anda drift yapmaya başlıyor. Dört çeker sistemlerinin en güzeli ve keyiflisi denebilir...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri