Türkçesiyle ağırlık azaltma. Literatüre 'for weight reduction bro' söz kalıbıyla kazandırılmıştır.

Beygirini arttır(a)madığımız araçta performans kazancı amacıyla yapılan parça değişimleri hatta bazen eksiltmeleridir.
Bilinen en faydalı başlangıç adımı dönel kitleyi azaltmaktır. Jantları hafifleriyle değiştirmek, şaftı değiştirmek, krank milini hafifletmek vs derken iş en son subaplara ve pistonlara gider. Çoğunlukla işin uzmanı vasıtasıyla yapılır.
İlk yapılan ağırlık azaltma yöntemi ise genelde koltukları halıları teybi çıkarmak olur. Çoğu binek araçta ciddi miktarda kazanç sağlar. Golf r'ın bile arka koltukları ı çıkarmakla ~25kg avantaj ediliyorsa pist günleri için denenmelidir.
Profesyonel firmalar ise bunlara ilaveten arabanın kasasının sökülebilir parçalarını, kaput, bagaj kapağı, çamurluklar, hafif malzemelerle değiştirerek hatta bazen komple çıkarıp performansa katkı sağlarlar.

Bu işle kafayı bozmuş en çok duyduğumuz model porsche'dır.
Bir de koenigsegg 1:1'in her biri 5kg karbon fiber jantlarını bilirim ki bence karbon fiberin en verimli kullanıldığı kısım olduğunu düşünürüm.
Günümüz otomotiv dünyasında kullanılan malzemelerin değiştirilmesiyle ciddi şekilde kazanım sağlanan olaydır.

Mesela gövdede ve şaside alüminyum, tavanda karbon fiber, jantlarda magnezyum gibi materyallerin kullanımı otomobillerin ağırlığını ciddi şekilde düşürmeye başladı. Tabii maliyetleri fazla olduğu için kullanımları yaygın değil ama giderek artacaktır.
En güzel örneği Lamborghini Sesto Elemento dur.
Bu işle kafayı bozmuş bir firma var ise o da Lotus'tur. Porsche falan değildir efenim.
Colin Chapman'ın şu cümlesi zaten kafayı ne kadar "bozduğunun" bir kanıtıdır. "Any car which holds together for a whole race is too heavy"
bunlar da ilginizi çekebilir