Wastegate denilen şey aracın turbo basıncını sabit bir değerde tutabilmemiz için gereken bir valf sistemidir.Günümüz otomobillerinde de geçerli olan aracın ECU sistemi tarafından kumanda edilen turbo boost selenoidinin bu valfe komut gitmesi ve pallerin dönmesi için gereken egsoz gazının gelmeden direkt turbonun egsoz çıkışı tarafına defedebilmesi olarak tanımlanır.Bu işlem orjinal düzenekler için gereklidir ve işlem turbo basıncını sabitlemeye yarar.Günümüzde yer alan bazı özel turbo sistemlerinde ise gerek maliyet gerekse özel turbo yapıları nedeni ile aradan çıkan bu egsoz gazının diğer ana hatla en yakın yerde kesişmesiyle güç kayıpları meydana gelir. Bu kayıpları minimuma indirmek için external(harici)wastegate uygulaması yapılır.Bir nevi valf sisteminin turbo üzerine değilde egsoz manifoldu üzerine monte edilen modeline external deniyor.
Turbo beslemeye sahip motorların dyno'da tork eğrisinin düz formda olmasının sebebi bu arkadaştır. Turboya giden egsoz gazının basıncını sabit tutması sayesinde farklı devir aralığında aynı miktarda tork gaz pedalının altındadır.

Çalışma şekli olarak blow off valve ve dump valve ile benzerdir ama fonksiyonları taban tabana zıttır; Blow off valve ve dump valve motora yollanan temiz havanın geri tepip turbo pallerini (pervanesini) durdurmasını engeller, wastegate ise motordan gelen egsoz gazının turboyu ne kadar döndüreceğini belirler, aşırı güç üretimine engel olur, motoru korur.
rolling'ciler tarafında 'el ile' sıkılaştırılarak güç elde edilen parça. siz bu apaçilerin yaptıklarını yapmayınız.
her traktorde oldugu gibi bizim tümosan marka traktorumuzde de olan sistem ben onu gaza yuklenip aniden birakarak egzozdan muhtesem cuff sesi vermesiyle tanidim. o ses icin gunlerce arastirma yaptigimi bilirim, motor icin yararida cabasi
chip tuning işlemi için önemli olan parçadır. eğer istenen basıncı bir türlü tutamıyorsak mecburen değiştirilmesini istiyoruz. özellikle 1.4 tsi'da çok ciddi güçler alınmasını sağlıyor.
Blow offun bir diğer biraderidir, aynı amaç için çalışırlar (Turboya zarar gelmemesi). Egzoz gazlarının turboya basınç uygulayıp yüksek devirlerde döndürmesini engelleyip açılan valfler sayesinde biraz daha basıncı azaltmaya yarar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri