• / 2
1954 senesinde Felix Wankel tarafından geliştirilmiş bir motor türüdür. Bu motorda silindir geometrik elips biçimi şeklindedir.Bu motorun çalışma prensibi kısaca, yakıt odasına sahip blok içinde üçgen şeklinde bir döner pistonun dönerek, silindir içinde değişik yakıt hacimleri ve sıkıştırma oranları meydana getirmesidir. 
doğrudan piston üzerine bağlı mil sayesinde gücü iletir. daha basit bir motordur, karmaşık parçalar bulundurmaz. yapısı gereği 4 zamanlıdır. yüksek sıkıştırma oranı sayesinde düşük hacimlerde bile yeterli güç üretir. en büyük sorunu torku yakalamak için çevirdiği yüksek devirdir. bu da yüksek yakıt tüketimi demektir.
Ülkemizde tanınmasını sağlayan otomobil mazda rx-8'dir.
Benzin ile birlikte yağ da tüketir. Bu bir sorun değildir, motorun yapısından kaynaklanır.
Motor ömrünün çok kısa olduğu kanısı olan , anCak doğru yağ,iyi bakım sayesinde uzun süreli kullananlar avrupada mevCuttur.
Ömrü kısa olan motordur.
(bkz: mazda)
Az önce YouTube dan videolarını izledim. Bu bildiğin sanat eseri.
1954'te felix wankel tarafından geliştirilen dönel motor tipi. ilk defa nsu ro 80de kullanılan bu motor tipinin patentini toyo kogyo şirketi (mazda) satın almıştır. mazda bugün wankel'i otomobil uygulamalarında kullanma hakkı olan tek üreticidir.

yakıt hava girişinin yapıldığı kısma machining yapılarak farklı şekillerde portlar açılır, bu sayede motordan daha fazla doğal beygir gücü ve tork alınabiliyor, motorun daha fazla devir çevirebilmesi ve çekişten düşmemesi sağlanıyor, ancak daha fazla yakıt ve yağ tüketimi, düşük güç bandı ile birlikte daha sık periyodik bakım aralıklarına ve motorun ömrünün kısalmasına neden olabiliyor. bunlardan en çok bilineni "bridgeport" giriştir. motorun rölantide "brapbrapbrap" diye ses çıkarmasının nedeni budur.

Porting Çeşitleri
Türkiye de tamirini yapan ustalar oldukça azdır bu da wankel motorun bakım masrafını artırmaktadır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir