Bugün Göztepe Koluman'da lansmanı yapılan, Mercedes'in yeni E segmenti yarışmacısı.

Test sürüşü etkinliği düzenlenmemiş olsa da gerçekten çok başarılı bir organizasyon olmuş.

Özellikle ışık gösterileri ve görsel efektler ile araçların çizgileri belirginleştirilmiş ve 350 bin liralık fiyat etiketinin hakkını verircesine sektörün beğenisine sunulmuştu.

Belirttiğim gibi kullanma imkanım olmasa da iç mekanda birtakım değişiklikler dikkatimi çekti.

Orta konsol interaktif ekranı büyümüş ve S Class'tan tanıdığımız bir şekilde gösterge paneli ile birleşmiş.

Start-Stop tuşu inanılmaz hoşuma gitti ve gerçekten çok estetik bir detay olmuş. Uçak pervanesini andıran şekli, yanıp sönerek arabanın iç mekanına ufak bir hava katmış.

3 aracın ikisinde Burmester müzik sistemi vardı ki zaten başlı başına kapı döşemelerine gömülü bu yazıyı görünce şımarmamak işten bile değil.

Ayrıca yakıt deposunu açtığımda yan yana iki tane dolum haznesi gördüm. Birisi normal dizel yakıt, diğeri ise AdBlue içindi. Bu olay daha önceki E kasa'da var mıydı emin değilim ama ben AdBlue'nun sadece kamyonlar ve otobüslere özgü bir olay olduğunu zannediyordum, yanılıyormuşum.

Sevmediğim özelliklerinden bir tanesi artık iyice görmeye alıştığımız orta konsol kaplaması için kullanılan piano black plastik idi. Onun dışında malzeme kalitesi oldukça tatmin edici olsa da(Özellikle opsiyon olan maun kamplama) bu piano black ambiansı biraz bozuyor.

Sonuç olarak bir basın lansmanından ziyade daha müşteri odaklı bir tanıtım olduğundan bu otomobilin detaylarını çok fazla öğrenemedim, umarım en kısa zamanda yine daha teknik ve detaylı bir incelemelerle sözlüğün veri tabanını genişletiriz.
aracın iç hacminden bahsetmem gerekirse, 1.85'lik boyum ile, resmen yayıla yayıla oturduğum sürücü koltuğuna rağmen arka tarafta yine 1.85'lik birisi asla rahatsız olmuyordu. E zaten olsaydı cidden sorun olurdu. Olmasın bi zahmet. Bagaj keza öyle büyük ve ağzı geniş bir şekilde tasarlanmış ki buradan bagaja kaç ceset sığar başlığına gitmemek mümkün değil.

Ayrıca sürücüsünü de yolcusunu da en az bir S class'ta olduğu kadar premium hissettirdiği gözümden kaçmadı. Günün en büyük detayını ise yalıtım olarak görüyorum. Lansman gereği etrafımızda koca koca hoparlör olmasından dolayı ses oldukça yüksekti. Fırsatını bulup araca bindiğimizde ve kapıları kapattığımızda ortam öyle bir sessizleşti ki, gerçekten hayretler içerisinde kaldım. Kapıyı açtığımız anda ise ortalığı inleten yüksek sesi duymak aracın nasıl bir yalıtıma sahip olduğunu gözler önüne serer nitelikteydi.

Konu dışı olarak; ayrıca bu tarz etkinliklerde bulunduğumuzu anlık olarak öğrenmek veya takip etmek istiyorsanız instagram sayfamızı takip edebilirsiniz. instagram/arabalisozluk
Mercedes son dönemde çıkarttığı içinde A harfi geçen serileri(A, CLA, GLA) ile gözümden düşmüştü. Ayrıca yeni C serisi de malzeme kalitesi olarak beni çok da mutlu etmemişti. Mercedes cephesinde sığınıcak son limanım olan E serisi içinde orta konsolda kullandığı piyano siyahı plastiğin ön yargı oluşturmasıyla umutlarım çok da parlak değildi.

Lansmanda 3 araba vardı bir tanesi AMG paket diğer ikisi EXCLUSIVE. Lansman araçları olduğundan 350 bin liralık etiketlerinden de anlaşılacağı üzere araçlar oldukça 'dolu'ydu.

Resimlerde gördüğünüz maun kaplama exclusive donanımına özgü ve ortadaki piyano siyahı plastiğin düşürdüğü kalite algısını ancak bertaraf edebiliyor. Ayrıca bu araçtaki tamamen dijital devasa ön panel şımartan detaylardan. AMG donanımlı olan araçta bu ekran yarı boyutundaydı ve konsol çok boş duruyordu. Evet AMG paket bir arabada analog kadran bulunması mantıklı bir hoş detaydır fakat orta konsoldaki ekran kabul edilemez derecede küçüktü.

Kısacası eğer paraya kıyıp özelleştirerek bol donanımlı olarak bu arabayı alırsanız tatmin etmeyi bırakın, şımartır ancak standart Türkiye paketi olarak tercih etmezdim.

Umarım teste çıktığımızda sürüş dinamikleri bizleri etkilemeyi başarır ve Türkiye paketi için sıraya gireriz, malum bu araç %90 ÖTV ile satışa sunuluyor ve eklettiğiniz her donanım da bu vergiye tabi oluyor. Dolayısıyla bu araçta 400 binli rakamları görmek çok da zor değil.

ek olarak; amg modelinde ön ızgaranın ortasında alışık olduğumuz koca yıldız amblemi vardı. diğer modellerde ise bunun yerine kaput üzerindeki hedef misali duran ufak gümüş amblem bulunuyordu.
Arabalı Sözlük projesinin nerelere geldiğini bize gösteren lansman. Henüz hiç bir yayın organında böyle bir inceleme yok, kimse bu konu hakkında bir şeyler yazma gereksinimi bile duymadı. Tebrikler genç arkadaşlarım.
Coupe versiyonu bugün tanıtılmış otomobildir.
E180 adında, 1.6 lt'lik motorla satılmaya başlanmış E Serisi'dir.

Otomobil yine 156 bg gücünde ama bu defa şanzıman değişmiş ve 7 değil 9G Tronic, yani 9 ileri oranlı. Ağırlığı eski modele göre hafifleyen otomobil (1625 kg yerine 1575 kg) 9.6 sn yerine 8.9 sn'de 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Fiyatlarsa şu şekilde:
E180 Avantgarde 264.000 TL
E180 Exclusive 267.000 TL
E180 AMG 275.000 TL

Yeni gövdede 1.6 motoru getireceklerini söylüyorlardı ama epey erken davranmışlar gibi görünüyor. Ancak Ocak ayının sonlarına doğru satışa sunulan otomobillerin 2016 model olma ihtimali de hayli fazla onu da söylemek gerek.

Elbet 2017'si de gelecektir, bakalım yeni E180 neler getirecek?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri