mercedes s class denince akla ilk gelen kasadır. halk arasında manda kasa olarak da bilinir. bu arada belirtmek gerekir ki; 12 silindirli bir v motora sahip ilk mercedes s serisidir kendileri.

ancak şanssız bir kasadır kendileri keza prenses diana'nın hayatını kaybettiği kazada ve susurluk kazasında başrolde kendisi teşrif etmektedir.

tahminimce inanılmaz bir yol tutuşu vardır, uzun yolda kopup gidersiniz bununla.
İnanılmaz yol tutuşu olmayan, Mercedes'in 1991-1999 yılları arasında üretilmiş s serisinin kasa kodu.

S600 L'nin ağırlığı 2100 küsür kilogram diye hatırlıyorum. Çok ağır bir kasaya ve biraz etli(yanak) lastiklere sahip olduğu için özellikle keskin virajlarda yana yatmasının fazla olacağını, ani direksiyon hamleleri karşısında başarısız kalacağını düşünüyorum. Ama güvenlik için belli bir yol tutuşa sahip olacağını tahmin ediyorum.

Gerçi bu tip bir araba zaten konfor odaklı üretilmiştir. O yüzden kendisinden iyi bir yol tutuş ve hisli bir sürüş beklemek yanlış olur.
Catli kasa olarakta gecer
Bence en guzel en agir basli s serisi modelidir.
Yol tutuşu hakkında kesin bir bilgi verememekle beraber çamurluklardan yukarı doğru elektrikli anten prensibiyle açılan park sensörlerine hasta olduğum kasadir.
Zamanında S320'sini epey bir kullandığım, sesiyle keyif veren otomobildir. Öyle harika falan yol tutmaz ama zaten konfor odaklı olduğu için işini çok iyi yapan bir otomobildir. Son derece geniştir, rahattır, yumuşak süspansiyonlarıyla manyak gibi konforludur. Direksiyon hissi kötüdür, kabin kalitesi zamanına göre baya iyidir. İstendiğinde drift bile yapabilen bir aygırdır. Tabi böyle hareketler çok gereksizdir ama o zamanlar gençtim, arkadan çekiş ne bulsam yan gitmeye çalışıyordum napıym. Gerçi yaş ilerleyince de bir şey değişmemiş ya, neyse...

Çirkindir ama saygı duyulması gereken bir otomobildir. Severim.

geliştirilmesine 1985 yılında başlanan ve 6 yıllık proje aşaması sonucu 1991 yılında üretimine başlanan, proje kapsamının bütçesi 2 milyar alman markı olan efsanevi mercedes modeli.

bu modelin geliştirilmesi için harcanan "1 milyar euro". dünya tarihinde bir otomobil modeli geliştirilmesi için harcanan en yüksek bütçeymiş ve w140 dan sonra da bu bütçeyi geçebilen bir model olmamış.
Mercedes'in efsane arabasıdır. O zamanlar üretilen W202 C serisinde bile şu an ki çoğu arabadan daha iyi bir yol tutuşu vardır. W140 kasasında yol tutuşunu konuşmaya gerek yok sanırım :)
halk arasında manda kasa olarak değil de susurluk kasa veya çatlı kasa olarak bilinen s-klasse.

manda kasa tabiri w116 için kullanılır.
w140 1991 1998 arası üretilen s serisi kasa kodudur. 3 yıldır vazgeçemediğim bir canavardır. sicili dünya genelinde bozuktur. mafya kaçakçı devlet idarecilerin bir zamanlar vazgeçilmezidir (halen vazgeçemeyenler var) bununla yeşil ışıkta bekleseniz bile kolay kolay kime korna çalmaz.
Küçük kardeşi W124 ile birlikte, "Mercedes-Benz'in Mercedes-Benz olduğu zamanlar" denince ilk akla gelen otomobil.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri