Şu ana kadar bu başlığın açılmamış olması ilginç.
W126; Mercedes'i, Mercedes yapan kasalardan biridir. Şaheserdir. Türkiye'de büyük araçlara "Balina Kasa" tabirini ortaya çıkarmıştır.
79-92 yılları arasında üretilmiş, 260, 280, 300, 380, 420, 500 ve 560 olarak 7 çeşit motor tipine sahip S-Class fabrika kodudur. SE ve SELler arasında kasa uzunluğu kadar, beygir gücü farkı da bulunur. Ayrıca SEC denilen bir modelleri mevcuttur, günümüz CL ve S-Class Coupelerin atasıdır. Tamamen opsiyon otomobilidir. Webasto'dan, cıvık renkli deri koltuklara, karmaşık denilebilecek garip bir yol bilgisayarına, 8 tuş klimasına, nadir olan AMG versiyonlarına kadar bir çok opsiyonu vardır. Bildiğim kadarıyla 85 yılında makyaja girmiştir. Yolcu hava yastığı gibi bazı çağımız özellikleri de aracın son yıllarına doğru eklenmiştir. Ayrıca bu otomobil dünya çapında büyük bir ilgi ile karşılanmış, 1000 SEL, 1000 SEC, 5000 SEL gibi 80lerin doyumsuzluğunu yaşatan ilginç modellere kapı da açmıştır. Koenig gibi üreticiler de SECleri zamanı için süper otomobillere çevirmiştir. Bu modelleri görünce günümüzde bile ilginç tepkiler verilebilir.
Son olarak, bu yazar arkadaşınızın da kalbinde 560 SEC'in AMG 6.0 modeli yatar.

--- spoiler ---
Kobra Takibi'nin Türkiye'de ilk yayınlandığı bölümde gaz teli kopan bir 380 SEL başrolde idi. Bölüm otomobilin reklamı gibiydi. Birçoğu için de bu bölümün ardından bir sevgi doğmuştur bu araçlara.
--- spoiler ---

Edit: Fazla veya akışı bozan kelimeler.
Hani test suruslerinde ucan hali ucan hali diyip duruyorlar ya, enselerinden tutup w126nin icine sokasim geliyor.
Tanim:gercek ucan hali hissine sahip arac.
Şu fotoğraf her şeyi anlatmaktadır; hizliresim.com/9Q1V7r Kalbimde yeri çok farklıdır, ayrıca yurt dışında bile AMG 6.0 fiyatları oldukça astronomiktir.
lüks otomobil piyasasının moby dick leri olur kendileri.
Günümüzde yere pıstırılıp camlar filmlenip arka camına osmanlı tuğrası takılmaya başlanan 300SE ve 300SEL modellere sahiptir
Yanılmıyorsam Turgut Özal ın makam arabası da W126 idi.
Çocukluğumun ''off bee arabaya bak'' dedirten arabasıdır. Nedendir bilmem ama bu arabayı her gördüğümde aklıma Hulusi Kentmen gelir.
(bkz: balina kasa)
Günümüzdeki S Sınıfı Coupe'nin atası sayılacak otomobildir. Ne güzeldir, ne zariftir, ne efsanedir belli değil.
benim için bugüne kadar üretilen s-klasse mercedeslerin en yakışıklısıdır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri