mercedes-benz'in 1976-1985 yılları arasında neredeyse 3 milyon adet ürettiği, bruno sacco ve friedrich geiger tarafından tasarımı yapılmış efsanevi estate modelidir.

bende de bir adet 300 D modeli bulunmaktadır. sürüşü gerçekten çok keyifli bir araç
Rahmetli Kemal Sunal'ın uzun yıllar sürdüğü efsane Mercedes kasası. Youtube'da da karşımıza çıkan bir videosu mevcut, birisine satılmış sanırım. Bazı filmlerinde de kullanmış. Hatırladığım kadarıyla sosyete şaban filminde görünüyordu birkaç sahnede.
Sedan, Coupe ve Estate gövdelerinde üretilmiş efsanevi Mercedes modelidir. Aslında Estate modelinin kodu S123 olarak görünüyor bazı yerlerde ama W123 Estate olarak da geçiyor.

Günümüzdeki E Sınıfı'nın atası olan otomobildir. Mercedes'i Mercedes yapan modellerin başındadır, dayanıklılığıyla bilinir.
dayanıklılığıyla ve sorunlu, sürekli geç tepki veren bilyeli tip direksiyon kutusuna sahip olmasıyla bilinen Mercedes-benz modeli.
Hemen hemen w114/115 ile başlayan "E Class" ın bayrağını daha da ileri taşıyan, cidden ama cidden efsane araçlardır... Sedan, stationwagon ve coupe gövde dizaynlarına göre 123'ün önüne W, S ve C harfleri gelir...
Almanya'da çoktan bir youngtimer iken ülkemizde halen sandalye yada halı taşıyanları görmek mümkündür.
Temizini bulup, kenara atmak gereken araçtır...
1980 yılı sonrasında üretilenlerin pasa ve korozyona karşı daha dayanıklı olduğu söylenilen araçtır. Kendi arabamı satıp bir adet dizel olanından alıp çocuklarıma bırakacağım arabadır. Ayrıca motor ve pistonlarının dökme demir oluşuyla uzun kilometreleri devirebilecek bir araçtır.
25 kasım 2018 tarihli düzeltme: 15 ekim 2018 tarihinden beri kullandığım arabadır. Tamirini yapabildiğim bir araba olarak, parçalarını kendim takarak, masrafını kendim hallederek çözmekteyim. Dizel motoru sayesinde kendisinin geldiği sokağın başından belli olmaktadır. Ayrıca alacak kişilerin kara motor diye tabir edilen düz lpg sistemli veya dizel motor alması tavsiye edilir.
Araçta, düğmeler çıkık, kalorifer sistemi bozuk, bir çok masrafına rağmen diğer araçlara bakarak gördüklerim;
-Sürücü ve yolcuya sıcak ve soğuk üfleme olanağı var. İki farklı ayar düğmesi var sağda ve solda.
-1980 model araçta hidrolik direksiyon var
-ön camlar otomatik
-Eliniz anahtar tutuyorsa sizlik
-Araba çalışırken kontak anahtarı yerinden çıkabiliyor benim araçta. Belki diğerlerinde de böyledir. Soğuk havada aracı çalıştırdıktan sonra kapıları kilitlemek mümkün.
-Far sistemi opel araçlardaki gibi döndürmeli. Ayrıca park lambalarını da bütü sistemden ayrı şekilde yakabiliyorsunuz. Tabi sistemi tamamen kapatayım derken parkları açık bırakmanız da olası.(İki defa akü takviyesi yaptım bu yüzden)
-Motor dökme demirden olduğu için maşallah dedirtecek cinsten
-Frenlerin dört taneside disk fren. Fren mesafesi kısa geldi bana. Zınk diye duruyor diyebilirim. Tabi bu durum kızaklanmaya ve kaymaya yol açar mı diye de düşünmüyor değilim.

Eksiler şu ortamdaki arabalara göre çok fazladır ama benim gördüklerim
-Parça sıkıntısı var. Ayrıca pahalı. Değil orjinal, yan sanayisini bile bulamayabilirsiniz. Bulsanız bile deli para. Su devirdaimine bir kaç gün önce 210 lira para verdim. internette ise 140 liraydı. Ama devirdaimin bağlandığı alüminyum parçanın çıkmasını 250 liraya bulabildim. Alüminyum radyatörün ise 550 lira olduğu da söyleyeyim.
-Arabanın kaporta olarak zamana göre çürüyen yerleri var. 1980'den itibaren korozyona dayanıklılık artmış deselerde çürükler can sıkıyor.
-Eğer arabada üstaçar(sunroof) varsa mutlaka kapalıdır. Çünkü su alıyor. Güzel bir ayar yapan olmadığı gibi parçaları da hemen bulunmuyor. Hatta, kışları silikon ile kapatılıyor içeri su almasın diye.
-Araçta hızlanırken sabırsız olmanız hiç bir şeyi değiştirmiyor. Çünkü dizel motor hızlanması çok yavaş. Bundan dolayı ışıklarda kalkıp hızlanırken sol şeritlerin unutulması gerekiyor. Fabrika verisine göre yirmi iki saniyede sıfırdan yüze ulaşıyor.
-Araç ağır olduğu için yakıt tüketimi biraz üzebiliyor insanı.

Son olarak; aklıma koyduğum, onunla yaşlanacağım bir araba olarak binilecek arabadır. Temizi ile yıllar geçeceği gibi, elden düşme bie şey bulunarak saç baş yolmak mümkündür.(Aynı benim yaptığım gibi.)
Kara motor adıyla nam salmış bir motoru vardır(hepsinde yok bazı modellerde) açık ara en çok sevdiğim Mercedes Benz kasasıdır o kadar güzel iç ve dış tasarımı vardırki bu aracın içinde kullanılan havalandırma kanalları 2012’de çıkan A serisinde devamında platform kardeşler olan cla, gla ve b serilerinden kullanılmıştır, eski modellerinde dizellerinin dönemi gereği az güç üretmesi, göğüste yıllara bağlı çatlamalar ve çamurlularında çürüme sorunu vardır almak isteyen arkadaşlar buna dikkat etmelidir...
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri