iki tane v tipi motorun üst üste seri bağlantı şeklinde birleştirilmesinden oluşan motor bloğu. geometrik görünüşü w harfini andırdığından bu ismi almıştır.

yüksek performans amacı güden v tipi motorlardan iki tanesinin iç içe geçmesiyle muazzam bir güç elde eder ve bugatti veyron gibi canavarları besler.

ilk prototipi 1906 yılında italyan alessandro anzani tarafından motosiklet için kullanılmış. w3 adını verdiği ilk motor, daha sonra uçaklarda kullanılmaya başlanmış.
(bkz: Bentley)
Başarılı olupta günümüzde halen üretilenler VAG çatısı altındadır. tasarımının Temelleri VR6 motora dayanır. İlk olarak deneme amaçlı W8 (Passat (B5) 4.0 i W8 32V (275 Hp))üretilmiştir. Sonrasında W12 ve Veyron motoru W16 üretilmiştir. Şimdi nasıl oluyor kısmına gelecek olursak V motorun tasarımından bahsetmememiz gerek.

Bilindiği gibi V motorlarda iki silindir bloğu, iki sıra silindir ve tek krank mili vardır. Volkswagenin geliştirdiği W motorda ise iki silindir bloğu, dört sıra silindir ve yine tek krank mili vardır. Nasıl yani derseniz başlık görseline bakınca anlayacaksınız. Bir silindir bloğu içerisine silindirlerin çaprazlama yerleştirilmesi sonucu W şeklinde desene sahip bir düzen oluşur.

Bu tasarım sayesinde V tipi motora göre iki kat silindir sayısını neredeyse aynı uzunlukta tasarlamanız mümkün hale gelir.(Silindir yarıçapı kadar daha uzun) Diğer yandan çok daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu için verim düşer, bakım masrafları artar.
Nispeten küçük hacme daha çok silindir sığdırıldığı için soğutması da azalan yüzey alanından ötürü daha zordur, bol bol radyatör bulunur bu motoru kullanan araçlarda.
motogp sınıfında yarışan bazı racinglerde de bulunan motor tipi.

farklı kombinasyonları mevcuttur. illa iç içe geçmek zorunda değildir. iki v tipinin sırt sırta vermesi, yan yana konup çift krank mili kullanılması gibi durumlar da vardır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri