• / 2
- Evet arkadaşlar hepimizin bildiği gibi VW markası araçlarında ketum bir tasarım dili kullanıyor, yani sert ve köşeli hatlardan vazgeçmiyorlar ve standart dışı tasarlanmış aracini görmek epeyce zor. ( belki new beetle)
- Sizce VW'in yıllardır süregelen bu tasarım dilini bozmamasının nedeni nedir ?

Bana kalırsa daha önceden yuvarlak bir tasarım dili kullanıyordu.İkibinli yıllarda passat bora golfe baktığımızda hatlar yuvarlak ama sanırım sıkıldılar birazda böyle devam edelim dediler ve vw den bahsediyoruz ki eğer bir şeyi tutturmuşsa kesinlikle sonuna kadar kullanıyor
Volkswagen'i pek sevmesem de tasarımlarını beğeniyorum . Son yıllarda zaten 1 tasarım tutuyorsa hepsine benzeri uyguluyor markalar.

(bkz: Audi)
(bkz: Bmw)
(bkz: Mercedes)
Günümüzde maliyetleri düşürmek adına tüm firmaların yaptığına benzer yapılan tasarımlardır.

Bir otomobil sever olarak otomobillerde kişiselleştirmeye çok önem veriyorum. Tek düze fabrikadan çıkan beyaz buzdolobı misali araç kullanmak yerine özel metalik bir renk ve jant kombinasyonuna sahip bir otomobil kullanmak istiyorum. Ama günümüzde çoğu günlük otomobil üreten firmalarda son yıllarda maliyet düşürme adına başlayan bu akım, kişiselleştirmeyi aldı götürdü. Örneğin Infinity - Mercedes araclarının dış tasarımlarında farklılıklar olmasına rağmen iç mekanda neredeyse birebir aynı şeylerin kullanılıyor oluşu. Zira VW grubunda da yine çoğu modelde benzer tuşlar,yerleşimler kullanılıyor oluşu. Hatt VW markasında Crafter gibi ticari bir araçla ürün gamının en yukarısında bulunan Toureg modelindeki direksiyon ve ön konsol tasarımının kullanılması, o eskiden her modelde farklı bir tasarıma sahip olan konsollar, ön görünümler gibi farklılıkları mumla aratır oldu. Yazmaya kalksam sayfalarca şey yazarım bunun için ama uzatmaya gerek yok. Yeni çıkacak olan Polo'ya genişliği kat be kat fazla olan Passat'ın ön burnunu yerleştirmişler bi garip olmuş. Önceki kasada millet Passat ile Jetta'yı önden ayırt edemiyordu. Maliyetleri düşürmek ve marka tasarım dili bütünlüğü oluşturmak adına yapılan bu adımlar benim gibi kişiselleştirmeye önem veren otomobil severleri rahatsız ediyor o kesin.
dışını beğendiğim ama içini beğenmediğimdir. arkadaş, o kadar köşeli ve kalas yapmak zorunda mısınız her bir iç detayı?
ne kadar kaliteli malzemeler kullanılıyor olsa da hepsinin birbirine benzemesi bence çok büyük handikap. misal ben sıkıldım artık volkswagen görmekten. eski kasa bir şey geçtiğinde çok daha fazla etki bırakıyor bende.
mesela golf;
ön farları biraz daha yatay ve keskin yap. arka farları da elden geçir. direksiyonu değiştir. dsg vites topuzunu değiştir. iç mekanda daha fazla kromaj kullan. işte size yeni golf !
sadelik ve akıcılık her zaman iyidir.ben iç mekan olsun dış tasarım olsun vw tasarımlarını beğeniyorum ve böylede devam etmesini arzuluyorum.bu konuda vw e olan eleştirim araçlarında çok benzer tasarımlar kullanması aynı tasarım diliyle farklı modeller ortaya çıkarmak bu kadarda zor olmamalı.bu unsur özellikle iç mekanda kendini hissettiriyor biraz farklılık olmalı.işin kötüsü biz bu konuda vw yi eleştiriyorduk mercedes bmw de böyle olmaya başladı.
sonuç olarak öyle uçar kaçar tasarımı olan araçları sevmeyenlerin ilk tercihi vw oluyor böyle akıcı ve şık tasarımlar 3 büyüklerde başka markalarda pek bulunmuyor.
Birazcık da "alman otomobili" olduğundan. Alman otomobilleri hiçbir zaman çok büyük tasarım değişikliklerine veya hilelerine gitmemiştir. Çok nadir görebilirsiniz birdenbire uçurum şeklinde şekil değiştiren modelleri. İstisnalar vardır tabi ama bir fransız bir japon gibi ne birdenbire çok büyük bir değişikliğe girerler ne de abartılı tasarım dili kullanırlar. Bu tamamen "alman otomobil felsefesi"nden kaynaklı bir şey olabilir yani.

Şahsi görüşüme gelecek olursam ben böyle daha çok seviyorum. Örneğin fransızlar her kasada öyle köklü bir tasarım değişikliğine gider ki 2-3 yıl önceki modeli 10 yıl önceymiş gibi görürsünüz. Ama almanların bu akıcı ve sade tasarım anlayışı her zaman gözümde üst noktalarda yer edinmiştir. Hiçbir bmw birdenbire değişmemiş, hiçbir mercedes yıldızını kaybetmemiştir. Alman otomobillerinin çoğu tasarıma kurban gitmez.
Ben VW amacına uygun olduğunu düşünüyorum. VW halk arabası (Volkswagen) olduğuna göre tasarımlarının da pratiklik ve alman verimliliği (günümüzde geçerliliği kalmasa da keskin hatlı üretimi kolay) içermesi en uygun olur.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir