Model olarak DOHC-VTEC motorlu arabalardan en az 10 yaş küçük olup 2 litre turbo beslemeli 180-265 beygir arası güç üreten arabalarıyla muhteşem teknolojiyi çekemeyen kişiler bence kendi arabaları 6000 devirde yürümeyi bırakıp yığıldığı için, 9000 lere çok uzak oldukları için kötülemeye çalışıyorlar. Neyse, atmosferik safkan spor otomobiller zaten geride kaldı. Honda motoring çok büyük bir adım atmadiktan sonra sevilecek bir tarafı da kalmamış oluyor. Ama Honda ve diğer japon efsaneleri hala yaşıyorlar. VTEC just kicked in yo!
Dönemine göre aslında inanılmaz bir teknoloji, bunda bence herkes hem fikir. Tek sorun onu kullanan kesimin genelde 'apaçi' oluşu. Bu sadece TR'de değil diğer tüm ülkelerde de dalga konusu. Yoksa hangi delikanlı 2 litrelik atmosferik motor ile o beygirleri çıkartabilmiş?

(bkz: vtec just kicked in)
vtec yapı itibariyle yüksek devir çevirebilen motorlar sağlayabilmektedir. teknik olarak bu güç, çok üstlerde gelmektedir.

(bkz: tork beygir gücü ilişkisi)

pratikte 3000 devir bandında 200 beygirin ancak 50 beygiri günlük efektif kullanılabilmekte olmasına rağmen bazı honda sahiplerinin yüksek devri ve vtec teknolojisini fazla fazla göze sokması sonucu, aslında kıskanma gibi görülen, lakin aslında bıyık altından eleştirilen durumdur.
Honda'nın yıllar önce ürettiği bir motor için açılmış başlık. Adama sormazlar mı bu firma yıllardır nerede? k20'nn ekmeğini yedi zaten, turbo beslemeli ne yaptı da alkışlamadık?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri