Vtec teknolojisine sahip otomobillerde belli bir devirden sonrasına verilen isimdir. 'Vtec açmak ve açmamak işte tüm mesele bu' gibi apaçi söylemlere konu olabilir. Açılma anı aslında oldukça eğlencelidir, bir anda yürümeyen bir otomobilden yürüyen bir otomobile kavuşma anıdır.
1.6'lık ünitede i-vtec açılsa n'olur açılmasa n'olur. Açılsa da yürümez bu motor, açılmasa da. 18 sene öncesinin teknolojisini çok kral bişeymiş gibi pazarlayan, Türkiye pazarını sallamayan Honda'nın yakıt düşmanı, yuva yıkan sistemidir.
Bir de bu sistemin sorunsuz olduğunu pazarlayarak turbo motorlara pislik atarlar Hondacılar. Evet sorunsuzdur ama bilin ki artık turbo motorlar da sorunsuz. Turbo teknolojisinin bile neredeyse artık verimsiz teknoloji kategorisine girmeye yakın olduğu bir dönemde bayideki satıcı ağzıyla mottolaşmış cümlelerle yürümemek lazım.
(bkz: turbo vtec)
edit:tercih eden olur etmeyen olur ancak Honda arabalarını beğenmesem de şunu söylemek lazım;çok sağlam motorlardır.
Yazar alınırken ıq testi yapılmasının gerekliliğini gösteren başlıktır.
Vtec teknolojisini arabada 2 tane motor var olarak düşünebiliriz. Aynı şekilde VVTİ motorlarda VTEC motorlarla aynıdır.
Zaten bu teknolojiyi Toyota ile Honda ortak geliştirmişlerdir sadece Toyota VVTİ ismini Honda ise VTEC ismini kullanmıştır.
1. motor 5500 devire kadar çevirebiliyor ve oldukça az yakıyor, ki siz şehiriçinde arabanızı 5500 devir altında kullanıyorsunuz.
2. motor ise 5500 devirden sonra tamamen farklı olarak tam bir canavar olarak geliyor ve siz bunu performanslı kullanımda kullanıyorsunuz.
Yani şehiriçi kullanımlarda boşu boşuna yakıt yakmıyorsunuz. Tabi yeni yazarlarımız tsi motorların yüksek devirde 20 litreyi geçen yakıt göstergesini görmemişler.
Honda"ya motor teknolojisi konusunda laf atanlarda olmuş, ama bilmiyorlarki yeni Typer"da kullanılan motor teknolojilerini.
Honda Civic Typer 310 BG Yakıt Tüketimi;

Şehir içi (lt/100 km) 9,4
Şehir dışı (lt/100 km) 6,1
Birleşik (lt/100 km) 7,3
CO2 emisyonu (g/km) 170
Şimdi dağılabilirsiniz.
Bişeyi karalamadan önce biraz araştırma yapın.
Bir motor düşünün evde bütün kullanıcılara hitap eden.Babanız günlük işe gider gelirken 5500 devir altında kullanarak evin ekonomisini sağlar.Akşam babanız eve geldiğinde arabayı alıp çıkarsınız ve 5500 devirin üstünde vtec açarak aracın keyfini çıkarırsınız.Babanın aracın yapabildiklerinden haberi bile olmayabilir bu yüzden size aracı güvenerek verebilir.Bence inanılmaz bir teknolojidir.Bu motoru kötülemek bence saygısızlıktır.
Yeni type R'daki 310 beygirin turbo'dan geldiğini unutan yazarları ortaya çıkarmıştır. Ayrıca fk2 type R'daki motorun sahip olduğu i-vtec teknolojisi deviri yükseltmekten ziyade turbonun yarattığı lag problemini gidermeye yönelik çalışır.

Vtec teknolojisi pek çok firmanında sahip olduğu değişken subap zamanlaması teknolojilerinden sadece biridir. Onu bu kadar meşhur yapan ise basit yapısı ve geçiş devir aralığında verdiği ani ivmelenme tepkisidir. Gavurların Vtec turbo kıyası hakkındaki meşhur sözüyle yazıyı bitiriyorum:

(bkz: All of the lag, none of the power)
(bkz: kafa açmak)
Böyle teknolojileri incelerken zamanına göre değerlendirmeyenler büyük hataya düşüyor . Bu ülkede daha yeni ESP li araç standart oldu gidip Vtec'i eleştiriyorsunuz . Yapılan bir mühendisliktir ve zamanın öncülerindendir . Bugün herkes tartışıyor ve teknolojinin kullanıldığı araçlar bazı şeyleri başardı ise demek ki eleştirmeden önce o yıllara göre yargılamamız lazım .
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri