nam-ı diğer kaplumbağa veya tosbağa. volkswagen beetleın türkiye'de ağızlara yerleşmiş hali. dünyanın kesintisiz en uzun süre üretilen ve satan arabası. günümüzde hâlâ kullanan gençlere rastlıyorsak, küçüklüklerinde mutlaka bu arabayla ilgili güzel bir anıları vardır.
100 kilometrede yaklaşık 15 litre benzin tüketen minik canavar.
Tamam şirin falan ama o yakıt tüketimi ne hacı abi, sen minicik otomobilsin.
çocukluk aşkım olan araba. izin verin anlatayım efendim.

bizim mahallede bir apo abi vardı. çok efendi, çok düzgün adamdı. apo abi'nin bir tane kırmızı vosvos'u vardı, hani behzat ç.'de var ya, işte aynısından, hatta daha bile güzeliydi. öğretmendi bu apo abi. her sabah okula gitmek için vosvosu'nu çalıştırdığında tüm mahalle bilirdi ki "abdullah, okula gidiyor."

her gün ya okula gitmeden, ya okuldan dönünce ve de kesinlikle hafta sonları vosvos'u yıkardı. ama ne yıkamak. bir kova suyla arabanın her yerini bir güzel parlatırdı. biz çocuklar da onu izlerdik. ya kovasını taşırdık, ya süngerini. ama asla arabaya dokunmazdık. bilirdik ki o apo abi'nin özelidir. biz apo abi'yi, apo abi bizi severdi. onca zaman birlikte vakit geçirdik ama bir kere bile birimizi bindirmedi o vosvos'a. ve yine her akşam arabaların arasında top oynarken yıllar içerisinde yanlışlıkla bile olsa bir kere bile o arabaya değmedi top. öyle ki, ne arabaların bagajları göçmüştü bizim futbol sevdamızdan, ne mercedesler'in dikiz aynalarına yüzlerce lira bayılmıştı araç sahipleri. ama işte o vosvos hepsinden daha kıymetliydi be!

mahalledeki tüm arabaların egzoz seslerini, kapı seslerini, motor seslerini ezbere bilirdim.
(bkz: mahalledeki arabaları sesinden tanımak)
ama apo abi'nin kırmızı vosvos'u bir başkaydı. onun egzoz sesi diğer tüm sesleri bastırırdı. apo abi marşa bastı mı tüm mahalle bilirdi ki "abdullah, okula gidiyor."

işte ben o sese aşık oldum çocukken. sonra apo abi bir gün o vosvos'u satıp broadway aldı. o gün bugündür ne broadway'i ne renault'yu severim. varsa yoksa vosvos! en kırmızısından!
tasarımı çalıntıyı olduğu için wvnin milyonlarca dolar tazminat ödediği araba
hayallerimi süsleyen retro otomobil. 90'lar çocuğuyuz biz. Hep abilerimizin altında görerek büyüdük bunları. Heves ettik. Şimdi alacak param var ama uğraşacak vakit ve param yok. Ama içimde kalmayacaktır. Bir gün sahip olup, istediğim şekilde toparlayacağım.
Şirin mi şirin dert kapısı.

Ülkemizde hala çok sayıda var, hepsi de sanayi köşelerinde.

Bir türlü düzen tutmayan bir motora, daracık bir kabine ve sert plastiklere sahiptir.

Bol keseden harcadığı yakıtlar için bir şey dahi demeyeceğim.
6 senedir kullandığım 43 yaşındaki arabam. Ki kendisiyle 2014 yazında güneşin bağrında 2000kmlik bir gezi yapmışlığım var. Ne 15tl benzin yaktı, ne de bir kere tekledi o yollarda. Bence adamına göre davranıyor bu arabalar.
2003 temmuzuna kadar meksika'da, orjinal kasa üzerine üretimlerlerle toplamda yaklaşık 21.5 milyon üretimi olan arabadır.
hiç bir entry'de bu aracın adolf hitler tarafından ferdinand porsche'ye tasarlatıldığının yazılmamış olması ilginç.

niye kimse bilmiyor bu detayı?

hava soğutmalı motoru olan, 4 kişinin kullanabileceği ve ekonomik bir araç temeli üzerine oturtulmuştur.

sonrasını isteyen açar okur.
hikayesinin aracın orjinal ismi altında paylaşıldığı sevimlilik abidesi. bu başlık daha çok aracın fanlarının kendisine hitap şekli gibi.

(bkz: volkswagen beetle)

benim asıl merak ettiğim bu aracın takla atmasının mümkün olup olmadığı. şurada biri bahsetmiş ama araçla ilgili arkadaşlar aydınlatırsa biraz seviniriz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri