Volvo'nun yaklaşık 10 senedir başarmak için üzerinde uğraştığı hedeftir.
Amaç çok belli: trafik ölümlerini bitirmek.

Yaya algılama sistemi ile araba yolda yaya olduğunu önce sürücüye iletiyor, sürücü bir önlem almaz ise kendisi fren yapıp yayaya zarar verilmesinin önüne geçiyor.

Bisikletçi algılama sistemi ile aynı şekilde bir bisikletli olduğunu sürücüye aktarıyor. Eğer sürücü bu uyarıya aldırış etmez ise hemen bisikletliden uzaklaşıp frenleme yapılıyor.

Hayvan algılama sistemi ile araba bir hayvan algıladığında otomatik olarak yavaşlayacak. Bu şekilde hem sürücü hem de hayvan korunmuş olacak.

Yaya çarpışma güvenliği sistemi ile kaputtan bir airbag açılacak ve çarpılmış olan yayanın arabanın üstüne daha yavaş ve yumuşak bir şekilde çarpması sağlanacak.

Sürüşe duyarlı kontrol özelliği ile araba bazı durumlarda sürücüden kontrolü alacak ve aracın öndeki araçla güvenli mesafede kalmasını sağlayacak. Mesela duruma göre kendi inisiyatifinde fren yapabilecek, gaza basabilecek. Mesela sürücü kalp krizi veya benzeri sağlık durumu yaşadığında araç kontrolü eline alıp ciddi kazaların önüne geçecek.

Bu liste böyle uzayıp gidiyor.
volvo bitirir de, türk yine bi şekilde ölmeyi de öldürmeyi de başarır diye düşündüren olay.

önce kurallara uyacak insan evladı. biz uyuyor muyuz? tabii ki hayır.

emniyet kemeri takmadığı için canından olan polis var lan memlekette, volvo anlar mı bundan?

emniyet şeridini kullanmayanlara enayi denilen ülke burası. çağır bakalım isveçliyi, ne gibi bi çare bulacak buna?

trafik kazasında adam öldürenlerin; siyasi güçleri sayesinde ceza almayı bırak, yargılanmadan elini kollunu sallayarak dolaşabildiği insanların ülkesi bu. kimi neyle, hangi yaptırımla neyden caydıracaksın ki adam kural bilsin, tanısın?

daha sayayım mı?

saymıyom. canım sıkıldı.
avrupa ve belki de dünya genelinde işe yarayacak teknolojilerdir.

ancak yukarıda da yazıldığı gibi türkler yine bir şekilde ölmeyi/öldürmeyi becereceklerdir.
yahu emniyet kemeri takılmadığında sistem ötüp de kafa şişirmesin diye, emniyet kemerini arkadan takan mı dersin, direk kemerin tokasını kırmızı şeye sokan mı dersin, uyarıları kesmenin her türlü yolunu buluyoruz anasını satayım.

türk gider alır volvo'yu, sonra çeker bostancı sanayiye, ustam şunları söksene, istediğim gibi kullanamıyorum ben der, usta da parasına bakar tabii. al sana cillop gibi bir volvo değil mi?

ah ulan ah.
henüz ilk maddede çuvallamış olan markanın iddiası.

(bkz: volvo'nun insan algılama sensörünün çalışmaması)
ne yani artık kaza süsü veremeyecek miyiz?
Çuvalladığı falan yoktur. O videonun yalan olduğu açıklamıştır.
şurada da belirtildiği gibi volvo xc90 modelinin yolcu koruma kategorisinde yüzde 97'lik başarıyla en yüksek performansı göstermesiyle adım adım yaklaşılan hadisedir.
Volvo'nun pazarlama stratejisinin çizgisinden ayrılmadığını gösteren önerme.

--- spoiler ---
Volvo’nun bu iddiası açıklamasının elbette bir dayanağı bulunuyor. Uzun yıllardır yol güvenliği ve sürücüsüz otomobil teknolojileri alanında çalışmalar yürüten şirket, yeni nesil Volvo otomobillerin “ölüm geçirmezliğini” birkaç ana maddeyle özetliyor. Bunların başında gelişmiş sensör sistemi geliyor. Sürücüsüz otomobiller için olmazsa olmaz olan bu sistemler, otomobillerin kendi kendine gitmesini sağlamanın yanında olası kazalarda da başrol oynuyor. Çarpışma önleme, şerit takibi, adaptif cruise kontrol, otomatik frenleme, yaya tespiti, yola aniden atlama olasılığı bulunan hayvanların tespiti ve dahası bu ana başlık altında toplanıyor. Peki niçin sürücüsüz otomobil? Volvo güvenlik uzmanı Erik Coelingh bunu, “Tamamen sürücüsüz otomobil geliştirirken bir otomobilde olabilecek tüm olasılıkları hesaplamak zorundasınız.” şeklinde açıklıyor. Tüm bu güvenlik sistemlerinin, otomobilin sürücünün kontrolündeyken de geçerli olduğunu ekliyor. Söz konusu teknolojiler, Volvo’nun icadı veya yalnızca Volvo’nu tekelinde olan şeyler değil. Ancak bu konuda kendine en çok güvenen firmanın Volvo olduğu da kesin. 2020 yılından itibaren tüm yeni nesil Volvo araçlarında kimsenin ölmeyeceğini veya ciddi bir şekilde yaralanmayacağını iddia eden Volvo umarız bu konuda başarılı olur. Elbette diğer otomobil üreticileriyle birlikte.
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri