1000km'yi aşkın kullanımım sonrası XC60 sahiplerine bolca sövdüğüm maceracı bir Volvo modeli.

V60 Cross Country, XC60 ile aynı altyapıyı paylaşır. Ağırlık merkezi yere daha yakın olduğu için yol tutuşu XC60'dan çok daha başarılıdır, XC60'da kıyasla çok daha yakışıklıdır, onun kadar konforludur, Türkiye'de XC60'la aynı motor ve şanzıman kombinasyonu ile satılmasına rağmen XC60'dan 25bin TL kadar daha uygun fiyatlıdır... Buna rağmen V60 Cross Country satışları yerlerde sürünürken XC60 bir yılda 600 küsür tane (2015 yılı) satılır.

Neden?
Çünkü SUV alıp hava atılacak.
Neden?
Steyşın otomobile karşı önyargımız var. İlla sedan olacak, bütçe varsa SUV olacak.

Potansiyel XC60 sahipleri, allah aşkına V60 Cross Country'ye bir şans verin. Az sayıdaki örneklerinden birisine yolda denk geldiğinizde üzülmeyin.

Bu arada, "V60 Cross Country nasıl hazırlanır?" diyenler için tarif aşağıda:
Standart V60'ı alın. Süspansiyonlarını 65mm yükseltin. Çamurluklarına, marşpiyelerine, tamponlarına bolca plastik dokunuş ekleyin. Araya birkaç Cross Country yazısı sıkıştırın. Bir de ön ızgarayı "bal peteği" görünümlü olan ile değiştirin. Tercihen kahverengi rengini seçin ki Cross Country'nin karakterine uygun maceracı, doğa tutkunu imajını tam olarak vurgulayabilin. Otomobiliniz hazır; dağda, bayırda, ormanda, tarlada, iyi günlerde kullanın.
tümünü gör
ilgili galeri