makyajlanmış halinini liste fiyatı 99.010 tl'den başlayıp 164.320 tl'ye kadar yükselen volvo modelidir.
premium sınıf da dahil bir çok araç denemiş biri olarak-kiralama yolu ile-, kendimi içerisinde gerçekten güvenli hissettiğim tek otomobil. aracın hızlanma ve yavaşlamaları o kadar iyi ki, ben bununla her şekilde giderim, dururum, kafam rahat olur güvenini gerçekten veriyor. üstelik çok da yakışıklı bir araç bence.
euron cap testlerine göre c segmentinde en güvenli hatchback otomobildir.
güvenliği arttırılmış focus'tur. yürüyen aksamda ve motorda çoğu parçada fomoco yazar.
Ağırlığı dolayısıyla fazla önden kaydığını düşündüğüm araçtır. Yenilenmesi sanırım 2019'u bulacak. İsveçliler yazın S60'ı tanıtacak, sonra V40 gelecekmiş. Yenilensin artık dediğimdir.

Yanlış olmasın bu haliyle de oldukça yakışıklı buluyorum. Ama yenilenmeli yani.
Türkiye’de 0 km olarak bazı volvo showroomlarında tek tük kalmış olan c segmenti hatchback. 1.5 litre hacimli 152 beygir gücündeki T3 motoru ve inscription donanım paketi ile satılmaktadır. Volvo’nun meşhur standart ısıtmalı deri koltuklarına sahiptir. Hayatım boyunca içine oturduğum hiçbir C segmenti otomobilin koltukları bundan rahat değildir.
Volvo'nun yenisini üretip üretmeyeceği meçhul olan premium C segmenti temsilcisi. Temmuz ayında bayiden sıfır alarak ailemize katılan güzelliktir kendisi. T3 motor inscription +elite +park asistan paketiyle alınabilecek en dolu v40'lardan biri. Aracı olabildiğince tarafsız olarak inceledim buyrun :
İlk olarak hep merak edilen konu yakıt tüketimi motor rodaj sürecinde olduğu için tüketim biraz yüksek. Şehiriçi 9-10 litrelerde geziniyor.Şehirler arası uzun yolları seven bir araç şehirler arası 120-130km süratlerde 5-6 litre civarı yakıyor Rodaj sonrası şehiriçi 7-8 litrelere düşecektir. Bu ağırlıkta bir arabanın ekonomik olmasını düşünmek biraz hayal. Araç güvenlik sebebiyle ağır olduğundan ve içinde hissettiğiniz güven ve kalite hissiyatı yakıt tüketimini göze batırmıyor. ( 10 airbag, SIPS denilen araç içini çevreleyen yüksek teknolojili çelik şasi teknolojisi ve aklınıza gelebilecek her türlü güvenlik sistemi-Araç 1454kg) Aracın ses yalıtımı segmentinin çok ilerisinde neredeyse dışarıyı duymuyorsunuz. 170 km/h ile giderken içeri aldığı ses çoğu arabanın 120 ile aldığı sese denk. Yol tutuşu çok iyi, şasi Ford C1 platformu bu platform zaten kendisini ispatlamış bir platform. Volvo'nun ayarlamalarıyla araç yola yapışıyor. Gaza oturmalarda Tork steer dediğimiz kafanın sağa sola sapmaları ilk başta biraz tedirgin ediyor. Bunun sebebinin de lastikler olduğunu buldum. Michelin primacy 3 lastikleri bu aracın yapabilecekleri karşısında yetersiz kalıyor. Eagle F1 gibi iyi bir lastikle tam bir yol tutuş canavarı olabilir. Tabiki normal günlük sürüşlerde michelin lastiklerde sesli olmaları dışında bir çok sürücüyü tatmin edecektir. Aracın donanımları resmen şov yapıyor. Kapıyı açtığınızda göze çarpan hafızalı hakiki deri koltukların, ısıtmalı olduğunu göruyoruz. Deri kalitesi üst sınıf. En son bu kalitede deri koltukları Audi A6'da görmüştüm. Cam tavan maalesef açılamıyor. Keşke sunroof şeklinde açılabilseydi. iç perdesi elektrikli ve yapı olarak oldukça kalın bir malzemeden üretilmiş perde kapalıyken güneş ile aranızda bağ kalmıyor. Birçok cam tavanlı araç gibi içi sıcaktan yanmıyor. Arka kapı şekil itibariyle iniş-binişler bir Golf kadar rahat değil, Arka koltuklar çok rahat özellikle kol dayama...Uzun boylular 1,85 kafa tavan değer gibi...diz mesafesi segmentiyle benzer düzeyde. Ancak tavan cam tavandan dolayı kısıtlı. Cam tavansız modeller daha rahat olabilir. Bagaj hacmi biraz yetersiz B segmenti gibi. Ancak rakipleri de göz önüne alınınca fena değil yine de. Aracın içinde çok rahat ve güvende hissediyorsunuz. Direksiyona oturunca kapının omuz çizgisinin yüksek olması ve ön konsolun neredeyse dümdüz gelmesine biraz alışmak gerekiyor. Kısaca Güvenlik,konfor ve farklı olmak sizin için önemliyse mutlaka listenize almanız gereken bir model.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri