3 yıldır kullandığım ve her halinden memnun kaldığım arabam. Dizel motoru ve otomatik şanzımanıyla pek bir sürüş zevki vermese de yine de kalitesinden ötürü hala elimde tutuyorum.

Aracın ön süspansiyonları fabrikadan kule gergisi monteli ve arkası çok sert. Dolayısıyla sert viraj girişlerinde kafayı açsa da çıkışları inanılmaz zevkli oluyor. Rakipleri A serisi, A3 ve Golf'e göre özellikle lift off ve flick gibi durumlarda arkayı çok keyifli ve kontrollü salıyor böylece arabanın çizgisini bozmadan bir önden çekere göre ilginç viraj performansları sergileyebiliyorsunuz.

Eğer ben aştım diyorsanız size bir tavsiye; ABS pompa ve valflerinin sigortasını sökün böylece DSTC komple devre dışı kalabiliyor. Ancak bu hareketi garanti bitmişse yapın çünkü araba hemen arıza ışığı yakıyor ve bu serviste gözüküyor.

Bir daha hatırlatayım bu iş özgüvenle filan olmaz ciddi tecrübeniz varsa sökün sigoratayı yoksa benim başıma geldiği gibi sonunda refüje uçabilirsiniz! Tabii ben de b**unu çıkarıp, mıcıra girip, kendimi Sebastian Loeb zannettiğim için bahsettiğim olay meydana geldi, asfaltta bir 109 GTI misali çok daha keyifli oluyor, toprağa girmeyin!!!

İleriki zamanlarda bu 3 yıllık deneyimle gözlemlediklerimi daha detaylı bir yazıda kaleme almayı düşünüyorum.

Gençlere bir daha hatırlatayım efsane sürücü olabilirsiniz ama bu tarz olaylara bambaşka bir seviye ve olgunluk gerekiyor. Ben tövbe ettim, size de aynı şey olmasın, sonra arabanın her yeri trimden ayrı ötüyor haberiniz olsun :D

tümünü gör
ilgili galeri